Připomínka konce druhé světové války

Váleční veteráni, armádní důstojníci, politici a další Francouzi i zahraniční hosté si včera u Vítězného oblouku v centru Paříže připomněli 74. výročí konce druhé světové války.

Památku padlých uctil tradičně u Hrobu neznámého vojína i francouzský prezident Emmanuel Macron, informovala agentura AP.

Za deštivého počasí Macron na pietním místě zapálil oheň a položil věnec.

Pozdravil se přitom s válečnými veterány, kteří v roce 1945 přispěli k vítězství spojenců nad nacistickým Německem. Aktu se zúčastnil i francouzský premiér Édouard Philippe a předsedové obou komor parlamentu či bývalý prezident François Hollande.

Věnec pro de Gaulla

Macron rovněž položil věnec u sochy generála Charlese de Gaulla, který se za druhé světové války nesmířil s kapitulací Francie, emigroval a postavil se do čela odporu proti nacistům. V roce 1944 se vrátil do Paříže jako vítěz a později se stal francouzským prezidentem. Vítězný oblouk, u něhož se slavnost konala, stojí uprostřed náměstí Charlese de Gaulla. Vybudován byl v letech 1806 až 1836. Dal ho postavit Napoleon Bonaparte na památku svého vítězství v bitvě u Slavkova.

(čtk)

9. 5. 2019  (čtk)