Z pracovníků v textilním průmyslu jsou nejvíc vykořisťovaní Etiopané

Nejnižší mzdy v textilním průmyslu mají dělníci v Etiopii, kde si měsíčně vydělají v průměru jen 26 dolarů (necelých 600 Kč). Vyplývá to z nové studie newyorské univerzity, o níž informovala agentura AP.

Podle autorů studie vláda stanovila velmi nízké základní mzdy, aby do země přilákala velké oděvní firmy. V etiopských šicích dílnách se v současnosti vyrábějí například zakázky pro značky H&M, Gap, či PVH.

Podle studie, která zkoumá výdělky pracovníků v oděvním průmyslu, jsou mzdy v Etiopii ještě mnohem nižší než v dalších zemích, kde se kvůli levné pracovní síle vyrábí velká část produkce známých firem. Například v Bangladéši jsou průměrné měsíční mzdy 95 USD (2200 Kč), v Keni 207 USD (4800 Kč) a v Číně 340 USD (7800 Kč).

Studie americké univerzity vznikla na základě údajů z průmyslové zóny Hawassa v jižní Etiopii, kde pracuje asi 25 000 lidí. Autoři došli k závěru, že mladí dělníci nejsou schopni z vydělaných peněz uživit ani sami sebe, natož rodinné příslušníky. Podle AP je existenční minimum v Etiopii 110 USD (2500 Kč) měsíčně.

(ici)

9. 5. 2019  (ici)