Spotřeba elektřiny byla loni rekordní

Spotřeba elektřiny v České republice loni meziročně vzrostla o 0,2 procenta na 73,9 terawatthodiny (TWh). Je to nejvyšší hodnota od roku 1981, od kdy jsou údaje k dispozici. Výroba loni stoupla o 1,1 % na 88 TWh. Největší podíl (43 %) připadal na hnědouhelné elektrárny.

Vyplývá to z oficiálních údajů Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Na celkové spotřebě se loni nejvíce podílel průmysl, kterému patřilo 31 %. Následovaly domácnosti (25 %), obchod, služby, školství a zdravotnictví (21 %) a energetika (11 %).

Nejvíce elektřiny se loni vyrobilo v hnědouhelných elektrárnách (43 %), na jaderné elektrárny připadala třetina. Následovaly obnovitelné zdroje energie (celkem 11 %), černé uhlí a zemní plyn (po čtyřech procentech).

»Zatímco fotovoltaika při prakticky nezměněném instalovaném výkonu vyrobila skoro o sedm procent elektřiny více, vodní elektrárny doplácely na sucho. V průměru vyrobily o třináct procent méně. Náchylnost některých typů obnovitelných zdrojů na výkyvy počasí je v meziročním srovnání dobře patrná,« uvedl ředitel statistického odboru ERÚ Petr Kusý.

Výroba elektřiny z hnědého uhlí loni meziročně vzrostla o dvě procenta na 37,7 TWh, v jaderných elektrárnách stoupla o 5,5 % na 29,9 TWh. Naopak výroba elektřiny z černého uhlí klesla více než o pětinu na 3,5 TWh.

(ici)

17. 5. 2019  (ici)