Dětské sbory z ČR a RF slavily Vítězství

Dne 8. května, kdy si připomínáme konec 2. světové války v Evropě, proběhl v centru Prahy společný koncert českého a ruského dětského sboru s názvem Ať je mír, ať je všude. Písně spojily obyvatele Prahy různých národností, aby uctili památku padlých při osvobozování naší země.

Hlavními hvězdami koncertu, který proběhl na Ovocném trhu v Praze, byly dětský pěvecký sbor Ko-Ko z Ostravy a Starší sbor dívek Sluneční vítr z ruského Uljanovska.

Koncert byl zahájen zdravicí prezidenta Miloše Zemana, který této tradiční akci udělil záštitu již popáté. V ní Miloš Zeman vyjádřil přesvědčení, že 8. květen je dobře si připomínat slavnostně a pospolu. Poděkoval účastníkům a organizátorům, že k této atmosféře přispívají a popřál všem krásný sváteční den a příjemný hudební zážitek.

Koncert byl zakončen společnou písní Pusť vsegda budět solnce (Ať je mír, ať je všude). Tuto píseň znalo po válce snad každé dítě a její popularitu potvrdilo i publikum, které se přidávalo ke společnému zpěvu obou sborů v ruštině i v češtině.

O den později, 9. května, se děti zúčastnily slavnostního ceremoniálu položení květin k památníkům rudoarmějců a československých hrdinů, kteří padli při osvobozování Československa od fašistů. Uljanovský sbor se zúčastnil slavnostní oslavy Dne vítězství, která se konala za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana a velvyslance Ruské federace v Praze Alexandra Zmejevského v prostorách ruského velvyslanectví.

Děti z obou sborů čekal v průběhu pobytu v Praze také další program - vyrazily na prohlídku města, projely se na parníku po Vltavě a navštívily pražskou ZOO.

Koncert dětských sborů proběhl pod patronátem prezidenta Zemana, velvyslance Zmejevského, hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka a starosty města Ostrava-Jih Martina Bednáře. Hlavním partnerem koncertu bylo Oddělení vnějších vztahů moskevské vlády.

Sponzory akce byly: Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, Cerva Group, Bioster, Vítkovice Steel, Kompot, Medovnik, Freja, Fromin, Středočeská ovocnářská unie, SVNR.CZ, Sady Tuchoraz.

Hlavním organizátorem byla občanská společnost Za evropskou multikulturní společnost.

(rj)

 

17. 5. 2019  (rj)