Čína a EU podepsaly dohody o letectví

Regulační úřady Číny a Evropské unie podepsaly dvě důležité dohody, které posilují vzájemnou spolupráci v leteckém sektoru. Oznámily to čínská státní televize CCTV a EU.

Dohody usnadní úřadům pro civilní letectví vzájemné uznávaní certifikaceleteckých výrobků, zatímco aerolinkám z EU a Číny usnadní létání mezi členskými zeměmi Unie a Čínou.

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker uvedl, že dohody jsou významným krokem k tvorbě pracovních míst, zvýšení obchodu a zrychlení ekonomického růstu. »Ve stále více nestabilním světě je evropské partnerství s Čínou důležitější, než kdy jindy,« uvedl Juncker v prohlášení.

V rámci takzvané dvoustranné dohody o bezpečnosti v civilním letectví BASA se EU a Čína dohodly na omezení duplicity v certifikaci a hodnocení výrobků, uvedla Unie. BASA také podpoří spolupráci v bezpečnosti civilního letectví a vlivu na životní prostředí.

Druhá dohoda o takzvaném horizontálním letectví má nahradit dvoustranné dohody, které dosud regulovaly lety mezi EU a Čínou. Jakmile tato dohoda vstoupí v platnost, budou evropské aerolinky moci létat do Číny z kteréhokoliv z členských států Unie. V současnosti mohou létat jen z těch zemí EU, které mají bilaterální dohodu s Pekingem.

Dohody musejí ještě formálně přijmout Evropská komise a čínský úřad pro letectví. Pak vstoupí v platnost, uvedla agentura Reuters.

(ici)

22. 5. 2019  (ici)