Jak udržet svá játra zdravá?

Játra jsou největším orgánem v lidském těle, který zastává několik nezastupitelných funkcí. Jsou klíčová pro detoxikaci organismu, čistí krev a hrají klíčovou roli v trávení potravy, jelikož převádějí živiny ze stravy a rozkládají tuky a alkohol. Oplývají také skvělou schopností regenerace, nesprávná péče o játra a zanedbání zprvu nezávažných problémů však může vyústit v jejich poškození a vážné zdravotní problémy. Co ohrožuje jejich zdraví a jak je možné zjistit, zda jsou vaše játra v pořádku, nám řekli odborníci z ambulancí SYNLAB.

V České republice jsou játra druhým nejčastěji transplantovaným orgánem. Jaterní onemocnění totiž často probíhá skrytě a projevit se může až v závažné fázi, kdy je léčba již velmi obtížná. Dobrou zprávou však je, že pokud se k játrům budete chovat ohleduplně, můžete jejich selhání jednoduše předejít.

Stravujete se zdravě?

Játra jsou velmi silně zatěžována, pokud je váš jídelníček postavený z velké části na živočišných a rostlinných tucích, živočišných bílkovinách nebo potravinách s velkým množstvím cukru. Takové složení stravy totiž zvyšuje riziko vážných onemocnění, například cirhózy. »Skladba jídelníčku zdraví jater zásadně ovlivňuje. Vysoké množství tuků či cukrů nemohou efektivně zpracovávat, a tím dochází k jejich ukládání v těle. Tyto látky se hojně nacházejí například v čerstvém bílém pečivu, uzeninách nebo skladkostech,« říká Ladislav Krajčí, z ambulance SYNLAB.

Játra ohrožuje také výrazné kořenění, smažení, grilování a příjem vysokoenergetické stravy. Ta se využívá většinou pro naplnění energetických rezerv před sportovním výkonem či po něm ve formě proteinových a sacharidových nápojů. Tyto doplňky stravy však mohou způsobit steatózu neboli ztukovatění jater. V jaterních buňkách se nahromadí tuk, který může narušit jejich funkci a způsobit i nevratné poškození.

Na zdraví jater má vliv i množství zkonzumovaného alkoholu. »Ten, kdo patří mezi časté konzumenty alkoholických nápojů či jiných drog, silně ohrožuje zdraví svých jater. Alkohol játra velmi zatěžuje a může zapříčinit jejich zánět či cirhózu. Problémy mohou způsobit i dvě skleničky denně,« upozorňuje doktor Krajčí.

Játra ohrožují i antibiotika a toxiny

K poškození jater může dojít i v důsledku užívání antibiotik či běžných léků, například proti horečce, a to v případě, že se medikamenty nadužívají nebo pokud má pacient játra narušena. »Některé druhy léků mohou vážně ovlivňovat jaterní funkci, a to dokonce i v případě, že je přípravek označený jako přírodní. Vždy si důkladně přečtěte příbalové informace, kde se dozvíte, zda vaše léky játra zatěžují, či nikoliv, nebo jejich složení konzultujte s lékařem,« radí Ladislav Krajčí.

[o]

Správné fungování jaterních buněk je ohroženo i častým a nadměrným kontaktem s toxickými látkami. Pokud s toxickými látkami pracujete v zaměstnání či je používáte například na zahradě, určitě si nechte svá játra zkontrolovat. Při manipulaci s jedovatými látkami se navíc co nejvíce chraňte. Opatrně nakládejte i s prostředky na čištění domácnosti nebo na hubení hmyzu, které obsahují hodně chemikálií. Mezi nebezpečné látky patří například hliník, fluorid, formaldehyd nebo těžké kovy.

Které nemoci zatěžují játra?

Zvýšenou pozornost byste měli svým játrům věnovat především, pokud jste v minulosti prodělali například žloutenku nebo mononukleózu. Ty totiž způsobují zánět jater, a tím dlouhodobě snižují jejich obranyschopnost. Vyčerpání a selhání jater hrozí také u lidí, kterým byla diagnostikována cukrovka II. typu. »U lidí s diabetem nejsou játra schopna zpracovávat a produkovat glukózu normálním způsobem, jelikož neumějí rozeznat její množství v krvi. U diabetiků se netvoří adekvátní množství inzulinu, ale játra to nevědí a vycházejí z předpokladu, že tělo potřebuje glukózy více, ačkoliv je její hladina v krvi ve skutečnosti zvýšená,« vysvětluje Ladislav Krajčí.

Jaterní onemocnění v rodině

Některé jaterní nemoci jsou dědičné, patří mezi ně například hemochromatóza nebo Wilsonova nemoc. Tyto choroby játra zásadně zatěžují tím, že v těle shromažďují nadměrné množství minerálů, jako je měď nebo železo.

Správné fungování jater odhalí krevní test

Spolehlivým způsobem, jak zjistit, zda vaše játra fungují tak, jak mají, je podstoupení krevního testu. Ten může poskytnout i celkový obraz o tom, co se děje uvnitř vašeho těla a poukázat na potíže, které byste jinak neodhalili.

V rámci jaterního testu se standardně zkoumá hladina tří enzymů, které se běžně v krvi vyskytují v nízkém množství. Jedná se o enzymy ALT, AST a GGT, které odrážejí stav jaterních buněk a žlučových cest. Pokud je hladina některého z nich vysoká, je pravděpodobné, že se tělo potýká s některým z jaterních onemocnění, popřípadě s nemocí jiných orgánů.

Test zkoumá také hladinu bilirubinu, tedy žlutého krevního barviva, jehož zvýšené množství způsobuje zbarvení kůže, které může naznačit výskyt žloutenky či jiných vážných nemocí.

Jaterní vyšetření je součástí preventivní prohlídky

Krevní test, který odhalí, v jakém stavu jsou vaše játra, můžete podstoupit v rámci preventivní prohlídky u praktického lékaře. Na tu máte nárok jednou za dva roky a testování, které se v rámci ní standardně provádí, hradí pojišťovna.

O vyšetření jater můžete zažádat i kdykoli mimo preventivní prohlídku jako samoplátce, stačí přijít do jakéhokoli odběrového pracoviště SYNLAB, kde vám bez objednání odeberou vzorek krve, a výsledky budete znát do druhého pracovního dne.

Aby byly výsledky jaterního testu co nejpřesnější, měli byste před jeho podstoupením dodržovat základní pravidla, a to již den před samotným odběrem. Hodnoty v krvi totiž dokážou ovlivnit i maličkosti, jako je například stres či rozčílení.

Před vyšetřením vynechte náročný trénink a těžká jídla

Den před odběrem byste se měli vyvarovat náročné fyzické aktivity. Nevadí, pokud se protáhnete nebo půjdete na krátkou procházku, určitě byste však neměli vylepšovat své běžecké časy na půlmaratonu nebo trávit odpoledne na vzpěračském tréninku. Pozor si dejte také na zvýšenou aktivitu těsně před příchodem do ordinace. Pokud jste zrovna vyšli deset pater do schodů nebo dobíhali autobus, v čekárně si nejprve v klidu sedněte a vydýchejte se.

Večer před odběry krve se také vyvarujte konzumace těžkých jídel, která jsou náročná na strávení. Od čtvrté hodiny odpolední je vhodné konzumovat pouze lehkou stravu. »Večer před odběrem doporučuji si dát zeleninový salát nebo například kuřecí vývar. Chybu neuděláte, ani když zvolíte přírodní rybí filé. Rozhodně je ale nutné vyhnout se alkoholu, čokoládě a ořechům. Hodnoty krevního rozboru výrazně ovlivní i tučná jídla,« vysvětluje Aleš Ducháček z ambulance SYNLAB.

Na odběry přijďte na lačno

V den odběru pak nejezte vůbec nic. Jídlo totiž může zkreslit některé měřené hodnoty, a výsledky by tak nemusely být přesné. Pamatujte však na dodržování pitného režimu, před odběrem je dobré vypít alespoň čtvrt litru vody nebo neslazeného čaje. Vynechte ale svou ranní kávu, mléko a silný čaj s medem nebo cukrem. Vliv na výsledky krevního rozboru má i kouření, respektive nikotin, který může zkreslit naměřené výsledky. Den před odběry je proto dobré ho co nejvíce omezit, ráno pak nekuřte vůbec.

Velmi důležitá je také komunikace s personálem, který vám krev odebírá. Pokud se vám při odběrech dělá nevolno nebo se vám točí hlava, informujte je o tom. Zdravotníci by měli také vědět, zda netrpíte alergií na dezinfekční prostředky. Po úspěšném odebrání vzorku krve pak na místo vpichu přimáčkněte speciální polštářek, aby se ranka zatáhla.


Zdravá játra v kostce

* Dodržujte vyvážený a pestrý jídelníček, ve kterém nepřevažují rostlinné a živočišné tuky a potraviny plné cukru.

* Omezte konzumaci alkoholu a jiných drog.

* Vyhněte se častému příjmu vysokoenergetických potravin.

* Vyvarujte se nadužívání antibiotik a dalších léků.

* Při práci s toxickými látkami a chemikáliemi se dobře chraňte.

* Zdraví svých jater pravidelně kontrolujte a konzultujte se svým lékařem.

Helena KOČOVÁ

5. 6. 2019  Helena KOČOVÁ