Filip vysvětlil svůj vtip o novinářích

Návrh, aby novináři byli každé čtyři roky voleni, byl podle předsedy ÚV KSČM Vojtěcha Filipa žertem. Zcela vážně naopak myslel, aby novináři zejména veřejnoprávních médií podávali majetková přiznání. Filip to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.

Filip uvedl, že vtípek o tom, že by novináři měli být voleni ve volbách stejně jako politici, měl přilákat pozornost k jeho zásadnímu návrhu. »Opravdu chci majetková přiznání pro novináře. Protože zejména novináři v České televizi, Českém rozhlase a ČTK jsou placeni z veřejných prostředků. A ti, kteří jsou placení z veřejných prostředků, by se měli občanům zpovídat ze svých majetkových poměrů,« prohlásil Filip.

Česká televize, Český rozhlas i Česká tisková kancelář jsou takzvanými médii veřejné služby. Poslanecká sněmovna schvaluje výroční zprávu o hospodaření a volí členy Rady ČT, ČRo a ČTK. Za služby veřejnoprávní televize a rozhlasu lidé platí koncesionářské poplatky, pouze ČTK veškeré náklady hradí ze své komerční činnosti.

Svůj záměr přes léto připravit zákon, který by zavedl volbu novinářů, vzhledem k tomu, že »mediokracie vítězí nad demokracií«, Filip na začátku týdne »prozradil« serveru Ihned.cz. Ten dle očekávání z celé věci udělal aféru a také drtivá většina novinářů a aktivistů vzala věc vážně a podrobila Filipa brutální kritice. Podle předsedy ÚV KSČM je i tato bouře užitečná, neboť jen tak je šance, že se začne diskutovat o podstatě, například o korupci novinářů a jejich napojení na různé zájmové a lobbistické skupiny.

(ste)

8. 6. 2019  (ste)