Sánchez nechce Podemos

Šéf španělských tzv. socialistů a úřadující premiér Pedro Sánchez pohrozil konáním nových voleb, jestliže opoziční strany budou i nadále blokovat jeho pokusy o sestavení menšinové vlády.

Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Socialisté vyhráli dubnové volby, ale nezískali parlamentní většinu.

[o]

Volby jsou jedinou alternativou, jestliže Sánchez nezíská podporu v parlamentu, řekl novinářům vysoce postavený zástupce socialistů José Luis Ábalos. Sánchez, kterého španělský král Felipe VI. navrhl minulý týden na předsedu nové vlády, se začal tento týden scházet s vůdci španělských opozičních stran.

Španělští socialisté získali ve volbách koncem dubna 123 hlasů ve 350člefdnesnném parlamentu. Aby uspěl, potřebuje úřadující premiér v 1. kole hlasování v parlamentu podporu absolutní většiny poslanců. V případě hlasů od skutečně levicové formace Unidas Podemos a několika menších stran by pak mohl být schválen ve 2. kole hlasování, ve kterém je potřeba už jen více hlasů pro než proti, uvedl Reuters.

Konzervativní Lidová strana (PP) a liberální strana Ciudadanos podle ČTK již uvedly, že Sáncheze nepodpoří. Podemos zase podmínil svou podporu účastí ve vládě, což ale Sánchez odmítá – bojí se vlivu autentické levice na svou spíše středovou politiku.

(rj)

12. 6. 2019  (rj)