Skvostná ukázka socialistického realismu

V rámci festivalu Open House Praha se letos během víkendu 18. až 19. května zájemcům otevřelo na osmdesát pražských objektů. Lidé mohli navštívit domy historické – např. Dům pážat pánů z Martinic, Desfourský palác, parník Vyšehrad, Velký spartakiádní stadion, Invalidovnu, ale i nové stavby – paláce Křižík, Quadrio, Dunaj, Rezidenci Modřanka, Společenské centrum Bethany, Zeitraum Student Housing i moderní šetrné budovy Visionary a Dock in Two. Vstupní brány otevřel také hotel International.

Právě před vchodem do této dejvické dominanty se tvořily nejdelší fronty o délce 2,5 hodiny. Přesně takový čas - kvůli možnosti prohlédnout si interiér v doprovodu průvodce - musela ve sluneční výhni přetrpět i autorka tohoto textu. Hotel International se díky své typické architektuře stal i hlavním vizuálním motivem letošního festivalu.

[o]

Hotel vyprojektoval architekt František Jeřábek a kol. Budova je jedinečnou ukázkou socialistického realismu, stavěla se v letech 1952-56. Její vnější a vnitřní výzdoba, na které se podílela řada našich předních výtvarníků (mezi jinými Max Švabinský – nástěnná mozaika Kytice, Cyril Bouda – gobelín Praga Regina Musicae), dokládá vyspělost československého umění a řemesla v poválečných letech. Všude vidíme obložení z drahých materiálů. Jsou zde skvostné ukázky původních lustrů z Kamenického Šenova a Valašského Meziříčí, leptané sklo, mistrovské kovářské a zámečnické práce. Jedna z dobrovolných kustodek při výkladu poznamenala, že výstavba hotelu probíhala v době, kdy platilo, že 5 % z celkového rozpočtu stavby muselo připadnout na umělecká díla – a to je opravdu znát. Hotel je jedinečný zachováním prvků socialistického realismu. Do všeobecného povědomí vstoupil díky filmovému muzikálu Šakalí léta, jehož děj se odehrává právě v jeho útrobách i okolí.

Návštěvníci si při prohlídce prošli přízemní foyer (kde se mimo jiné nachází bar pojmenovaný po jednom z nejslavnějších hostů, americkém jazzovém trumpetistovi a zpěváku Louisi Armstrongovi) a reprezentační prostory, kde mohli obdivovat skleněné vitráže, nástěnné malby, okrasná zábradlí, svítidla i vtip v názvech salonků (Vlasta, Bivoj, Šárka, Bruncvík, Neklan, Libuše, Přemysl). Na závěr vyjeli výtahem na hotelovou věž s venkovními terasami, odkud se naskytl nevšední výhled na Prahu.

Hotel, který ve své více než šedesátileté historii nesl různá jména (Družba, Čedok, po privatizaci Holiday Inn, Crowne Plaza a nyní opět International), čítá 278 klimatizovaných pokojů a jeho současným majitelem je ruský podnikatel. Celkem má 16 pater, výška činí 88 metrů, z toho vlastní budova měří 67 metrů, hvězda na špici věže 1,5 metru. Jedná se o kulturní památku.

Organizátoři festivalu Open House Praha za pět let zpřístupnili celkem 272 budov, které zaznamenaly dohromady přes 260 000 návštěv. Festival láká každým rokem desítky tisíc návštěvníků, do hlavního města kvůli němu přijíždějí lidé z celé ČR. Open House je největší světovou architektonickou akcí. Patronkou pražského festivalu je od prvního ročníku světoznámá architektka Eva Jiřičná.

Monika HOŘENÍ

FOTO – autorka

17. 6. 2019  Monika HOŘENÍ