Německo ruší kontrakt na mýtný systém

Německo odstupuje od kontraktů s podniky, které měly mít na starosti systém mýtného pro osobní automobily na německý dálnicích. Oznámil to podle agentury Reuters mluvčí německého ministerstva dopravy.

Německo chtělo mýtné spustit od října příštího roku, Soudní dvůr Evropské unie v úterý nicméně dospěl k závěru, že systém mýtného diskriminuje majitele motorových vozidel ze zahraničí, a je tak v rozporu s unijním právem.

Kontrakt na výběr mýtného pro osobní automobily loni v prosinci získalo konsorcium rakouské společnosti Kapsch TrafficCom a německého pořadatele koncertů a prodejce lístků CTS Eventim. Kontrakt v hodnotě dvou miliard eur (přes 51 mld. Kč) byl sjednán nejméně na 12 let s možností prodloužení až na 15 let.

Kritikům od počátku vadilo, že dálniční poplatky v Německu měli fakticky hradit jen zahraniční řidiči. Rakousko napadlo plán Německa zavádět mýtné pro osobní auta v roce 2017. Vídeň poukazovala na diskriminaci, což v úterý unijní soud se sídlem v Lucemburku uznal. Německá vláda u soudu narazila se související daňovou úlevou pro německé řidiče.

Systém je podle unijního soudu »diskriminační, protože finanční zatížení, které z něj plyne, ponesou fakticky jen vlastníci a řidiči vozidel registrovaných v jiných členských státech«.

(ici)

22. 6. 2019  (ici)