Za dostupnost střechy nad hlavou!

Česká republika se připojila k evropské občanské iniciativě za dostupné bydlení, která usiluje o nastavení unijních pravidel pro snadnější získání střechy nad hlavou.

Informoval o tom předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Několik organizací podle něj už začalo sbírat podpisy. Pokud se jich podaří do března příštího roku získat víc než 15 750 a v celé Evropské unii pak dohromady milion, měla by se Evropská komise problémem zabývat a předpis připravit.

»V porovnání s příjmy našich domácností je cena bytu nejvyšší v celé Evropě. Člověk, který má průměrnou mzdu, tedy příjmově průměrná rodina u nás pracuje na to, aby ve větších městech získala byt, 11,2 roku. Od toho se odvozují i ceny nájemného,« zdůvodnil zapojení sdružení do evropského sbírání podpisů Taraba.

V ČR je možné archy podepisovat ve všech poradnách Sdružení nájemníků ČR. Do sbírání podpisů se zapojila i Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) a její organizace či Rada seniorů. Elektronicky je možné údaje vyplnit na adrese www.housingforall.eu, kde jsou i bližší informace.

Podle iniciativy je bydlení v Evropě příliš drahé a stává se luxusem. Skoro 82 milionů Evropanů a Evropanek vydává za střechu nad hlavou víc než dvě pětiny svých příjmů, uvádí iniciativa na webu. Dodává, že čekací doba na obecní či sociální byt se prodlužuje a přibývá lidí v bytové nouzi.

(ici)

27. 6. 2019  (ici)