Dva se perou, třetí se (zatím) směje

Vietnamská ekonomika ve druhém čtvrtletí pokračovala v rychlém růstu, protože těží z přílivu zahraničních objednávek a investic v důsledku obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy.

Vietnamský statistický úřad oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se ve 2. čtvrtletí zvýšil o 6,7 procenta. Jeho růst tak pouze nepatrně zpomalil z 6,8 % v 1. kvartálu.

Spojené státy a Čína spolu již od loňského roku vedou obchodní válku, v jejímž rámci na sebe vzájemně uvalují cla. Některé podniky nyní přesunují své dodavatelské řetězce z Číny do Vietnamu, aby se americkým clům vyhnuly. »Vietnam se stává jasným vítězem stupňující se obchodní války, protože americká poptávka se přesunuje z Číny k alternativním dodavatelům,« uvedla společnost Capital Economics.

Vietnamský export do USA se podle celních údajů v období od ledna do května meziročně zvýšil o 29 % na 22,72 miliardy dolarů (více než půl bilionu korun), napsala agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump minullý týden uvedl, že jeho administrativa nyní s Vietnamem jedná o obchodních otázkách. Dodal, že Vietnam v obchodních záležitostech zachází se Spojenými státy ještě hůře než Čína.

Podle společnosti Capital Economics Trumpovy výroky naznačují, že Vietnam by se mohl stát další zemí, která bude čelit americkým clům. Vietnamská vláda v reakci na Trumpova slova uvedla, že usiluje o volný a spravedlivý obchod s USA.

(ici)

2. 7. 2019  (ici)