Případů spalniček ubývá

Nových případů spalniček v ČR v posledních šesti týdnech ubylo. Přibývá jich pod deset týdně, za poslední týden se nakazili tři lidé.

Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Od ledna bylo nemocných 563, loni 203 za celý rok. Ministerstvo zdravotnictví začátkem roku odhadovalo, že by nemocných letos mohlo být až k tisícovce.

V celé EU se podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nakazilo od roku 2016 přes 44 000 lidí. Riziko šíření podle SZÚ bude pokračovat, dokud budou neočkované skupiny. Rizikoví jsou podle nich děti a mladí narození za posledních 20 let, kterých je v EU asi 4,5 milionu.

Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění. Nemoc se šíří kapénkami, od nakažení se projeví za jeden až tři týdny. Při léčbě je povinná hospitalizace na infekčním oddělení a izolace po sedm dní od objevení vyrážky. Vyšetřeni musejí být všichni, kdo se s nemocným setkali a mohli se nakazit.

Kdo spalničky prodělal, zůstává proti nemoci imunní celoživotně. Nemoc se v populaci nešíří, pokud je očkovaných 95 procent populace, což Česko dosáhlo naposledy před pěti lety. Podle odborníků podíl očkovaných snižuje také odmítání či odsouvání očkování některými rodiči, ti s tím ale nesouhlasí. Podle nedávno zveřejněného průzkumu věří bezpečnosti očkování asi dvě třetiny Evropanů.

Zatímco ještě v roce 2010 nebylo v České republice hlášeno žádné onemocnění, v roce 2014 vypukla první epidemie spalniček v Ústeckém kraji. V roce 2018 bylo v ČR evidováno 203 případů spalniček a za prvních pět měsíců letošního roku přibylo více než pět stovek nemocných.

(cik)

1. 7. 2019  (cik)