Rebelie proti Trumpovi

Máme za sebou první debaty demokratických adeptů na souboj s Donaldem Trumpem příští rok na podzim v prezidentských volbách 2020. A americká masmédia se shodují, že pozice dvacítky demokratických kandidátů, která dostala šanci oslovit příznivce i veřejnost v Miami, není nikterak dobrá. To, co se zdálo ještě před rokem, dvěma jako čirá utopie, totiž, že by kontroverzní prezident Trump mohl svůj mandát obhájit, začíná nabývat reálnějších obrysů.

[o]

Ony Spojené státy vůbec jsou čím dál tím více extremističtější mocností, takže se až zas tak není čemu divit, že extremista Trump bezmála polovině aktivních Američanů sedí. A jak víme, v USA díky tamnímu extrémnímu volebnímu systému i bezmála polovina voličů může k výhře stačit. Vyhrát tu může volby i ten, kdo celkově získal méně hlasů než jeho soupeř. To se povedlo oběma posledním republikánským prezidentům, z nichž jeden byl/je horší než druhý (jak předvedli ve svém úřadu).

Donald Trump je psychicky labilní showman, a především »hrozba světového míru« (nejen dle Íránců), lhář, rasista, šovinista, machista a ropák (když popírá globální oteplování a klimatickou krizi), a přece mu tleská nejen ultrapravicová část politického spektra.

Koho proti němu postaví Demokratická strana? Jistě se shodneme na tom, že by to měl být někdo, kdo nebude nudný patron a slušný politický diplomat. Měl by to být někdo, kdo s Trumpovým každodenním populismem bude schopen zdárně soupeřit. Proto prozatím v průzkumech vedoucí Obamův centristický viceprezident Joe Biden by nemohl vést k ničemu jinému než k opakování průšvihu jménem Hillary Clintonová. Tentokrát by se však další demokratické prohře už nikdo nedivil.

Na druhé místo za Bidena se vyšvihla po debatách Elizabeth Warrenová, která hodlá na levici v Demokratické straně soupeřit s dalším ze seniorů, demokratickým socialistou Bernie Sandersem (jenž je asi autentické levici nejpřijatelnější). Otázka však je, zda jeho levicový radikalismus, s nímž kromě toho, že objektivně označuje Trumpa za patologického lháře, se neštítí přiznat plánované výrazné zvyšování daní (byť za cenu snižování poplatků za zdravotní pojištění a bezplatného školství), nebude na dostatečné množství voličů, a hlavně volitelů příliš… Svůj návrh přeměnit systém soukromého zdravotního pojištění na státem financovaný model považuje nicméně levicový Sanders za klíčový v boji proti nerovnostem.

V Miami v debatách podle pozorovatelů nejvíce uspěli další dva kandidáti. Kamala Harrisová (s indicko-jamajskými kořeny) a seriózní 37letý benjamínek Pet Buttigieg. Rozhodnuto tedy zatím určitě není nic!

Roman JANOUCH

2. 7. 2019  Roman JANOUCH