Vláda odmítla minimální důchod

Zavedení minimálního důchodu, jak jej navrhují poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), vláda nepodpořila. Proti návrhu je i KSČM.

Minimální důchod by podle návrhu SPD měl představovat částku měsíční hranice příjmové chudoby. Loni činila 11 963 korun, letos bude o něco vyšší.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) je návrh technicky špatně napsaný a nepřináší spojitost mezi důchody, předchozí mzdou a odpracovanými lety. Vláda také odhaduje, že minimální důchod by si ročně vyžádal asi 12 miliard korun navíc.

»Odpracování desítek roků pro společnost je jistě dostatečným důvodem k přiznání důchodu alespoň na minimální úrovni nezbytné k důstojnému přežití,« uvádějí poslanci na podporu svého návrhu. Poukazují také na to, že by se snížil počet důchodů pobírajících různé sociální dávky a vyřešil by se problém živnostníků, kteří platili minimální měsíční platby na sociální pojištění.

Ministryně Maláčová novinářům ještě před jednáním vlády řekla, že má pro nápad porozumění, s konkrétním návrhem ale nesouhlasí. »Myslím, že by nám to rozbouralo celý důchodový systém. Ale rozumím té myšlence. Koneckonců to projednáváme v důchodové komisi, že lidé, kteří pracovali, by měli mít jakousi minimální částku, za kterou je důstojné přežít,« uvedla.

[o]

Důchodový expert KSČM Miroslav Opálka upozornil, že návrh SPD, ač může mnohé voliče lákat, zavádí řadu nerovností a nespravedlností. »Základní teze KSČM byla a je, že kdo poctivě pracoval, musí mít nárok na solidní důchod. Jenže zde pozor na falešnou solidaritu! Odpracované roky nic nehovoří o odpracovaných hodinách či o výši odvedeného pojistného. Položme si proto například otázku: Je spravedlivé, aby stejný minimální důchod měla například žena, která pracovala plných osm hodin, i ta, která měla jen čtyř- či šestihodinový úvazek? Nebo - je spravedlivé, aby stejný minimální důchod měl zaměstnanec, který odváděl pojistné ze sta procent své mzdy, i živnostník, který platil jen z padesáti procent svého optimalizovaného zisku? Přece nemůžeme hodit za hlavu zásluhovost, která je pobídkou a motivací k poctivé práci i k placení důchodového pojištění,« upozornil Opálka.

Starobní důchod pobíralo na konci března podle údajů České správy sociálního zabezpečení přes 2,4 milionu seniorek a seniorů. Průměrná penze činila 13 377 korun. Muži měli v průměru 14 697 korun a ženy 12 182 korun. Zhruba 190 000 důchodců, tedy asi osm procent, pobíralo měsíčně méně než 10 000 korun. Kolem 60.000 lidí nemělo starobní penzi ani 8000 korun.

Údaje za předloňský rok uvádějí, že na hranici příjmové chudoby žilo téměř 11 procent lidí nad 65 let. Tehdy činila 11 195 korun měsíčně, loni byla o 768 korun vyšší. Od roku 2010 se podíl chudých starobních penzistů zvedl, před devíti lety byl méně než sedm procent.

(ste)

2. 7. 2019  (ste)