Američané cvičí proti Rusku za humny

Za účasti vojáků z 20 zemí začalo na jihu Ukrajiny a v severozápadní části Černého moře ukrajinsko-americké vojenské cvičení Sea Breeze 2019. Oznámila to agentura Interfax Ukrajina.

Cílem cvičení, resp. této protiruské provokace, je podle ní procvičit plnění úkolů na zemi, na moři, pod vodou a ve vzduchu podle norem paktu NATO.

Podle scénáře manévrů se nepřítel má pokoušet zablokovat plavbu v ústí Dunaje, zatímco hlídkové čluny ukrajinských pohraničníků se budou snažit svobodu plavby zajistit. Ke stabilizaci situace v ohnisku krize bude vyslána skupina lodí různých států, které při této příležitosti mají mj. procvičit palbu ze všech zbraní, ochranu před útokem diverzantů, záchranu muže přes palubu či nasazení speciálních sil.

[o]

Cvičení Sea Breeze se podle dohody mezi ministerstvy obrany USA a Ukrajiny konají každoročně od roku 1997. Letošních manévrů se má zúčastnit 32 lodí, 24 letadel a více než 3000 vojáků.

Zahraniční lodě podle listu Ukrajinska pravda připluly s vlastními zásobami na dva týdny, do Oděsy také poprvé připlul futuristicky vyhlížející americký rychlý transportní katamarán Yuma, zatímco britský transportní letoun A400 dopravil podle ČTK do Oděsy jednotku speciálních sil…

(rj)

2. 7. 2019  (rj)