Nové bloky zaplatí ČEZ, ne stát

Investory nových jaderných zdrojů v ČR mají být dceřiné firmy energetické společnosti ČEZ. EDU II má platit dostavbu v jaderné elektrárně Dukovany a ETE II v Temelíně.

Navrhovaný investorský model stavby bude v pondělí schvalovat vláda. Materiál počítá s tím, že ČEZ zapojí jak vlastní zdroje, tak půjčky. Jako podpora státu budou podle něj uzavřeny smlouvy mezi státem a ČEZ, které umožní zajistit získání úvěru pro stavbu zdroje za výhodných podmínek obdobných tomu, jako by si půjčoval stát.

»Stát bude zároveň garantovat stabilitu legislativního a regulatorního prostředí a případné kompenzace při jeho změně,« stojí v podkladech pro vládu. Podle dřívějších informací má nový jaderný blok v ČR stát nižší stovky miliard korun, prioritu má stavba nového bloku v Dukovanech.

»Obě dceřiné společnosti - ať už EDU II nebo ETE II, byly už před třemi roky založeny právě s tímto cílem, to je, aby měly na starost výstavbu nových jaderných zdrojů,« potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podstatnější podle něj ale bude dojednání smluv o financování mezi ČEZ a státem. »Před týdnem se uskutečnilo první jednání. Uvidíme, jak budou jednání pokračovat. Věříme, že by rámcová smlouva měla být hotova na podzim,« dodal.

Právě nejasnosti o způsobu financování možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR během několika předcházejících let brzdily. O stavbu jaderného bloku v ČR se podle dřívějších informací zajímá šest společností. Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse.

Náměstek ministra průmyslu pro energetiku René Neděla řekl, že o preferované variantě bylo rozhodnuto na březnovém jednání vládního Stálého výboru pro jadernou energetiku. Připomněl, že zvolenou variantu zmiňoval v posledních měsících premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr Karel Havlíček (za ANO). »Tato varianta nepočítá se žádným přímým financováním ze strany státu,« ujistil.

V materiálech pro jednání vlády se dále píše, že smlouva mezi státem a ČEZ bude státu zajišťovat plnou kontrolu nad postupem projektu, rozdělí odpovědnost mezi firmu a stát a bude definovat práva a povinnosti smluvních stran. Návrh naopak nepočítá s poskytnutím státní záruky návratnosti projektu, tak jak je známa z Velké Británie v případě elektrárny Hinkley Point. (Zvláštní smlouva tam umožňuje postavit jadernou elektrárnu za pomoci garantovaných cen elektřiny). Beze změny má zůstat také akcionářská struktura ČEZ, ve kterém vlastní 70 procent stát prostřednictvím ministerstva financí a zbytek jsou minoritní akcionáři.

Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl už dříve řekl, že smlouva mezi státem a ČEZ řešící první etapu přípravy stavby bloku včetně tendru by měla být připravena k podpisu do konce letošního roku.

(ste)

2. 7. 2019  (ste)