Slovensku kvůli nákupu amerických stíhaček výrazně vzrostl schodek

Schodek státního rozpočtu Slovenska za první pololetí meziročně vzrostl o 160 procent na 1,49 miliardy eur (38 mld. Kč), hospodaření státu ovlivnil hlavně nákup stíhaček pro armádu.

Informovalo o tom slovenské ministerstvo financí, podle kterého se rozpočtové příjmy i výdaje v zásadě vyvíjejí v souladu se schváleným rozpočtem na tento rok.

Příjmy rozpočtu se v 1. pololetí zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 2,6 % na 6,75 mld. eur (172 mld. Kč). Zhruba stejným tempem rostly daňové příjmy státu, které tvoří hlavní část příjmů státního rozpočtu.

[o]

Rozpočtové výdaje Slovenska ve sledovaném období vzrostly meziročně o 15 % zhruba na 8,24 mld. eur (210 mld. Kč). Rychlejší tempo růstu výdajů než příjmů rozpočtu ministerstvo financí zdůvodnilo hlavně nákupem stíhaček. Slovensko loni podepsalo smlouvu o nákupu 14 kusů nejmodernější verze amerických stíhaček F-16.

Na tento rok počítá koaliční kabinet premiéra Petera Pellegriniho se schodkem státního rozpočtu na hotovostním principu 2,04 mld. eur (52 mld. Kč).

Státní rozpočet je společně například s hospodařením samospráv a systému zdravotního a sociálního pojištění součástí veřejných financí. Podle vlády by země letos poprvé ve své novodobé historii měla hospodařit bez deficitu veřejných financí. Slovenská centrální banka a nezávislá rozpočtová rada už ale upozornily, že vláda tohoto cíle bez dodatečných opatření nedosáhne.

(ici)

4. 7. 2019  (ici)