Desítky mrtvých po náletu v Libyi

Desítky mrtvých a zraněných si vyžádal nálet, který zasáhl detenční středisko pro migranty v Tadžuře na předměstí libyjského hlavního města Tripolisu. Zdravotníci hlásí nejméně 44 mrtvých a kolem 130 zraněných. Ve středisku byli především Afričané a udávaný počet obětí náletu je nejvyšší od začátku ofenzivy jednotek polního maršála Chalífy Haftara proti metropoli. Podle úřadu OSN se zatím neví, kdo za útokem stojí.

Nálet zasáhl budovu se zbraněmi a vozidly a přilehlý hangár, ve kterém milice drží přes 150 převážně súdánských a marockých migrantů, uvedla AP. Přestože se neví, kdo za útokem stojí, mezinárodně uznávaná libyjská vláda sídlící v hlavním městě nálet odsoudila jako odporný zločin a připsala ho »válečnému zločinci Haftarovi«. Haftarovy síly podle vládního komuniké podnikly nálet na středisko s migranty úmyslně, AFP ale podotkla, že v sousedství je několik vojenských zařízení, které se pravidelně stávají terčem náletů. Představitel Haftarovy armády popřel, že armáda detenční středisko zasáhla. To podle něj vybombardovaly milice blízké vládě v Tripolisu.

[o]

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), který nad incidentem vyjádřil »krajní znepokojení«, ráno uvedl, že mrtvých je po náletu nejméně 30. Na místě je záchranný tým a je možné, že se s postupující záchrannou operací počet obětí zvýší, řekl mluvčí úřadu Charlie Yaxley. Podle Yaxleyho není jasné, kdo za náletem stojí, proto je třeba zahájit vyšetřování. UNHCR Evropskou unii žádá, aby okamžitě ukončila vracení migrantů. Agentury OSN a humanitární organizace mají pravidelně námitky proti tomu, aby byli do Libye vraceni migranti zachycení při plavbě po Středozemním moři. Libye se zmítá v chaosu od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen a zavražděn dlouholetý libyjský představitel Muammar Kaddáfí.

O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, podporovaný Haftarem, neuznává tripoliskou vládu premiéra Faíze Sarrádže, za kterou stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament. Haftar zahájil 4. dubna ofenzivu na hlavní město Tripolis, minulou středu ale utrpěl bolestivou porážku, když ztratil kontrolu nad strategicky významným městem Gharján, asi 100 kilometrů na jihozápad od metropole. Na neúspěch odpověděly Haftarovy síly intenzivnějším bombardováním pozic svého protivníka. Haftarova ofenziva zhoršila situaci migrantů v Libyi. Podpůrná mise OSN opakovaně vyjádřila znepokojení nad osudem asi 3500 migrantů a uprchlíků, kteří se v detenčních střediscích poblíž míst střetů ocitli v nebezpečí. UNHCR podle mluvčího před nebezpečím, které středisku v Tadžuře hrozí, varoval už před dvěma měsíci. Navzdory přetrvávající nestabilitě zůstává Libye důležitou tranzitní zemí pro běžence. V libyjských detenčních centrech milice drží podle AP přes 6000 migrantů.

(ava, čtk)

Popiska k foto:

Vybombardované detenční středisko pro migranty v Tadžuře

FOTO – ČTK/AP

 

4. 7. 2019  (ava, čtk)