Převezli oběti hory Nandá Déví

Indičtí vojáci helikoptérami přepravili ze sedmitisícovky Nandá Déví těla sedmi horolezců, kteří tam zahynuli na konci května. Mrtví mají být identifikováni ve městě Pithoragarh v západním Himálaji, ve státě Uttarákhand, informovala agentura AP. Nandá Déví je druhou nejvyšší horou Indie.

Kontakt s osmičlennou skupinou, v níž byli čtyři Britové, dva Američané, Australanka a indický průvodce, byl přerušen 26. května. V oblasti, kterou horolezci procházeli, spadla 27. května lavina. Sedm těl bylo nalezeno na konci června.

Operaci vedla indicko-tibetská pohraniční stráž. Na letišti ve městě Pithoragarh na těla čekala policie, ambulance a pohřební vozy. Po identifikaci bude v jiném městě provedena pitva, informovala policejní mluvčí. Zatím nešlo identitu mrtvých určit, protože mají poničené obličeje a nemají u sebe doklady.

Cílem výpravy byl výstup na bezejmenný a dosud nezdolaný 6477 metrů vysoký vrchol poblíž hory Nandá Déví (7816 metrů) v severoindickém státě Uttarákhand. Výstup na druhou nejvyšší horu Indie je považován za velice obtížný.

(čtk)

4. 7. 2019  (čtk)