Vítězem socialisté

Místní volby v Albánii, které bojkotovala opozice, v neděli drtivě vyhrála vládnoucí socialistická strana. Podle předběžných výsledků zveřejněných ústřední volební komisí uspěli socialisté ve všech volebních okrscích kromě dvou. Volby vyvolaly v zemi ústavní krizi, když se je prezident pokusil zrušit, ale vláda jejich konání prosadila.

[o]

Ze sčítání výsledků je zřejmé, že Socialistická strana Albánie (PSSh) premiéra Ediho Ramy vyhrála v 59 volebních okrscích z celkového počtu 61. O vítězství ji v jednom okrsku připravila strana reprezentující řeckou menšinu, ve druhém malá Křesťanskodemokratická strana. Hlavní opoziční strany volby bojkotovaly, a socialisté proto byli jedinými kandidáty ve 35 okrscích. Ve zbylých okrscích proti nim stáli zástupci menších levicových a středopravých stran. Hlasování se zúčastnilo jen 21,6 % voličů.

Volby navíc poznamenaly pochybnosti ohledně jejich legitimnosti. Prezident Ilir Meta je totiž 8. června jednostranně zrušil a nový termín konání stanovil na 13. října. Svůj krok zdůvodnil tím, že nyní v zemi nejsou podmínky pro spravedlivé a demokratické volby.

Opozice totiž už řadu měsíců pořádá protivládní protesty, obviňuje socialistický kabinet z korupce a ze spojení s organizovaným zločinem. Hlavním požadavkem je, aby Ramova vláda odstoupila a zemi k volbám přivedl kabinet složený z nezávislých odborníků. Rama veškerá nařčení odmítl a na konání místních voleb trval, aby se zabránilo tomu, že opozice bude používat politické vydírání k vynucení předčasných parlamentních voleb.

(čtk)

4. 7. 2019  (čtk)