Výbor UNESCO začal rozšiřovat seznam světového dědictví

Výbor pro světové dědictví UNESCO dnes zapsal na seznam světového dědictví dalších sedm přírodních a kulturních památek, mezi nimi například hnízdiště stěhovavých ptáků na pobřeží Pochajského zálivu v Číně, islandský národní park Vatnajökull nebo starověký Babylon v Iráku. Výbor to oznámil na svém webu.

Všech sedm míst figurovalo na začátku 36 nominovaných kulturních a přírodních památek. V druhé polovině seznamu jsou i česko-německá nominace Hornické kulturní krajiny Erzgebirge/Krušnohoří nebo zbytky podunajského hraničního valu (limes) z období Římské říše. Jejich zařazení na seznam společně navrhly Německo, Rakousko, Slovensko a Maďarsko.

Babylon leží na řece Eufrat asi 85 kilometrů jižně od Bagdádu a je považován za jedno z nejdůležitějších míst starověku. Bývá označován za nejstarší hlavní město na světě. Symbolizoval moc říše, která zažila největší slávu za vlády Nabukadnesara v 6. století před naším letopočtem. Během války proti někdejšímu iráckému prezidentovi Saddámu Husajnovi měly v letech 2003 až 2004 v jeho blízkosti základny jednotky americké a polské armády a město utrpělo značné škody. Agentura DPA připomíná, že irácká vláda usilovala o zápis Babylonu na seznam světového dědictví dlouhá léta.

Zapisování na seznam pokračuje do neděle 7. července. Jednání výboru v ázerbájdžánské metropoli Baku pak skončí 10. července.

(čtk)

5. 7. 2019  (čtk)