Falešná hra Washingtonu

Americký prezident Donald Trump má palestinského vůdce Mahmúda Abbáse velmi rád a je ochoten s ním jednat v pravý čas o americkém mírovém plánu. Podle Reuters to ve středu řekl Trumpův zeť a poradce Jared Kushner, který byl Trumpem pověřen vypracovat mírový plán pro Izrael a Palestinu a který předminulý týden odhalil ekonomickou část tohoto návrhu na konferenci v Bahrajnu.

Kushner podle Reuters v hovoru s novináři naznačil, že americký plán bude po palestinských uprchlících požadovat, aby se natrvalo usadili tam, kde nyní žijí, místo toho, aby se stěhovali na území, která se teď nachází v Izraeli. Kushner už zveřejnil první část mírového plánu pro Blízký východ v Bahrajnu na dvoudenní konferenci, která se věnovala hospodářskému rozvoji na palestinských územích. Izraelská vláda se zatím k plánu staví otevřeně, palestinské vedení ale obvinilo Washington, že se Palestině snaží vnutit své proizraelské řešení. Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) uvedla, že odmítá vytvoření investičního fondu s 50 miliardami dolarů (přes 1,1 bilionu Kč), který je součástí Trumpova mírového plánu. Podle OOP americký plán postrádá politickou vizi a nemůže fungovat.

Trump během své vlády udělal několik kroků, jimiž podpořil Izrael. V roce 2017 uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele, na což palestinské vedení reagovalo ukončením formálních styků s Washingtonem. Otázka Jeruzaléma je totiž jedním z nejožehavějších bodů palestinsko-izraelského konfliktu. Izrael ho považuje za nedělitelné hlavní město, ale Palestinci chtějí, aby se jeho východní část stala hlavním městem budoucího palestinského státu. Izrael obsadil východní Jeruzalém v šestidenní válce v roce 1967 a v červenci 1980 prohlásil Jeruzalém v rozporu s rezolucemi OSN za své »věčné a nedělitelné hlavní město«. Tuto anexi východní části města mezinárodní společenství neuznává s tím, že status města by se měl vyřešit jednáním. Loni Bílý dům navíc oznámil, že ruší financování Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA). USA, jako největší přispěvatel UNRWA, loni svůj příspěvek snížily z 360 milionů na 60 milionů dolarů (z 8,3 miliardy na 1,4 miliardy Kč). Letos nezaplatily nic. Snížení amerických příspěvků zasáhlo různé operace agentury OSN, nejvíce se však podepsalo na provozu škol, jež poskytovaly výuku pro 500 000 dětí.

UNRWA vznikla po založení Izraele v roce 1948 s cílem pomáhat 700 000 Palestinců, kteří tehdy uprchli nebo byli nuceni opustit své domovy. Nyní se agentura stará o pět milionů Palestinců na palestinských územích, v Jordánsku, Sýrii a Libanonu a poskytuje služby, jež tamní vlády nezaručují. USA, stejně jako Izrael, tvrdí, že UNRWA neřeší problém palestinských uprchlíků, protože trvalá pomoc zvenčí je nenutí adaptovat se a sžít se s prostředím, v němž žijí. Palestinští uprchlíci se chtějí vrátit domů. To však Izrael i Američané odmítají připustit.

(ava, čtk)

8. 7. 2019  (ava, čtk)