Průmysl má vrchol již za sebou, stavbaře udržuje nad vodou inženýrské stavitelství

Průmyslová výroba v květnu podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla meziročně o 3,2 procenta. Stavební produkce se zvýšila o 0,2 %.

K meziročnímu růstu průmyslu nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výroba pryžových a plastových výrobků a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Produkce naopak klesla ve výrobě nápojů, výrobě strojů a zařízení a v těžbě a dobývání.

Přes květnový pozitivní výsledek bude tuzemská průmyslová výroba v dalších měsících ovlivněna nepříznivou ekonomickou situací u hlavních obchodních partnerů, upozornil analytik Raiffeisenbank Lukáš Růžička. Průmysl má podle něj vrchol hospodářského cyklu již za sebou a v nejbližších měsících bude růst produkce nadále utlumený.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách vzrostly meziročně o 6,9 %. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se zvýšily o 6,4 % a domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 7,5 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích vzrostla o 4,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 3,9 %, tuzemské vzrostly o 4,3 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se snížil meziročně o 0,5 %.

Bytová výstavba je v propadu

Zatímco produkce v pozemním stavitelství klesla meziročně o 1,6 %, inženýrské stavitelství zaznamenalo nárůst o 5,5 %.

»Z květnového výsledku zatím nemá smysl vyvozovat nějaké hluboké závěry. Zvlášť když je ovlivněn i vysokým srovnávacím základem z loňského května. Výhled stavebnictví zůstává i nadále pozitivní, nicméně stále počítáme se zpomalením jeho růstu. Zopakovat loňský růst o 9,2 % s ohledem na finance, lidské kapacity i připravenost výstavby prakticky nelze,« uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Stavební úřady v květnu vydaly 7851 stavebních povolení, meziročně o 3,8 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 32,6 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 17,2 %.

Počet zahájených bytů se snížil o 12,3 % na 3345 bytů, počet dokončených bytů klesl o 26,6 % na 2562 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví vzrostl o 0,3 %.

(ici)

8. 7. 2019  (ici)