Celotýdenní stávka za ochranu klimatu v SRN

Školáci v Kolíně nad Rýnem zahájili první celotýdenní stávku za ochranu klimatu v Německu. Dosud byly pro školní demonstrace pod hlavičkou Fridays4future (Pátky pro budoucnost) v Německu i jinde v Evropě vyhrazeny některé pátky.

Teď ale půjde o víc. Školákům v Severním Porýní-Vestfálsku, kde leží i Kolín, totiž začínají letní prázdniny až 15. července.

Celosvětové hnutí Fridays4future inspirovala svými pátečními protesty před švédským parlamentem 16letá aktivistka Greta Thunbergová, podle které jsou změny klimatu největší krizí, s níž se lidstvo dosud setkalo. Na Gretu hodlají mj. navázat obrovskou stávkou za jinou (systémovou) než klimatickou změnu i studenti ve Velké Británii 20. září. V neděli pro ni středoškolští studenti mobilizovali při závěrečném shromáždění festivalu socialistických idejí Marxism 2019 v Londýně.

[o]

V německém Kolíně potrvá školní stávka poprvé po celý školní týden, tedy do pátku. Uzavřít ji má podle ČTK velký protestní průvod historickým centrem města.

Demonstrující žáci, studenti a učni se ještě nemohli sejít na prostranství před kolínským hlavním nádražím v plné sestavě, protože tam tou dobou pokračoval úklid po nedělním průvodu za práva homosexuálů. Ten mimochodem probíhal v Londýně už v sobotu.

Mluvčí místní správy upozornil, že i týden před začátkem prázdnin platí povinná školní docházka. »Povinná školní docházka platí do posledního školního dne,« citovala mluvčího agentura DPA.

Na celém světě se páteční školní demonstrace upozorňující na naléhavost problému klimatické změny konají už několik měsíců. V březnu a květnu se mezinárodních koordinovaných stávek za lepší ochranu klimatu zúčastnily statisíce studentů z více než 120 zemí světa včetně České republiky.

Vědecké studie varují, že globální oteplování způsobené skleníkovými plyny má za následek častější vlny sucha a veder, tání ledovců, stoupající hladiny moří a ničivé povodně.

(rj)

9. 7. 2019  (rj)