Dost, Erdogane!

Přední politik turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a bývalý místopředseda vlády Ali Babacan oznámil, že z této strany prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana vystupuje.

[o]

Jako důvod uvedl neshody v »zásadách a hodnotách«, které vládní strana prosazuje. Babacan, který v roce 2001 s Erdoganem AKP spoluzakládal, tak potvrdil spekulace o rozkolu uvnitř strany, která v zemi vládne už 17 let. Turecká nezávislá agentura Bianet uvedla, že Babacan zřejmě chystá novou politickou stranu s exprezidentem Abdullahem Gülem.

Za »velkou ránu pro Erdogana« označil Babacanův odchod například britský analytik Timothy Ash. »Z AKP odešlo už více lidí, žádný ale nepředstavoval takové ohrožení pro Erdogana,« napsal na Twitteru. »Babacan je dobrý ekonomický manager, kdo teď Erdoganovi zbude?« dodal analytik.

O rozkolu uvnitř AKP se spekulovalo už delší dobu, mnozí členové strany měli výhrady k hospodářské politice i narůstajícímu Erdoganově autoritářství (skromnými slovy ČTK). Erdogan v posledních letech zintenzivnil pronásledování opozice, do vězení zavírá i novináře či opoziční poslance a v těsném referendu prosadil změnu parlamentního systému na prezidentský…

(rj)

9. 7. 2019  (rj)