Desítky zraněných hned první den

Hned při prvním letošním běhu s býky v ulicích španělské Pamplony v rámci oslav svátku svatého Fermína v neděli utrpělo různá zranění 53 lidí, přičemž pět muselo být hospitalizováno. Tři z této pětice se zvířatům podařilo nabrat na rohy a dva mají poranění hlavy.

Běh na vytyčené trati dlouhé 850 metrů trval dvě minuty a 41 vteřin. Cílem byla jako obvykle městská aréna pro býčí zápasy. Podle AP po většinu času běželo stádo tvořené šesti býky a skupinou krotkých volků pohromadě, až ke konci se jeden býk zaměřil na závodníky. Vážná zranění utrpěli dva Američané a tři Španělé. Nejhůře je na tom 46letý muž ze San Franciska, jehož býk bodl do zad v samém závěru běhu v aréně. Musel být operován. Na rohy zvířata nabrala i 23letého Američana z Kentucky a 40letého Španěla. Dalších 48 účastníků běhu utrpělo jen lehčí šrámy a postačilo jejich ošetření zdravotníky na místě.

Festival trvá devět dní. Po osm dní se vždy ráno konají běhy s býky, které pak odpoledne čeká smrt při zápasech v aréně. Při zkoušce odvahy si každý rok z Pamplony odnesou šrámy desítky lidí; loni jich bylo 42. Občas si ochránci zvířat kritizovaná zábava vyžádá i lidský život. Naposledy se tak stalo v roce 2009.

(čtk)

9. 7. 2019  (čtk)