Corbyn by v referendu podpořil setrvání v EU

Příští britský premiér by podle levicového opozičního lídra Jeremyho Corbyna měl mít odvahu předložit svou dohodu o podmínkách brexitu občanům v referendu.

Šéf labouristů v dopise adresovaném členům strany napsal, že v takovém případě by hlavní opoziční strana podporovala setrvání v Evropské unii a byla proti odchodu bez dohody nebo proti dohodě konzervativců, která nechrání ekonomiku a pracovní místa. Řada otázek ohledně nejasného brexitového stanoviska labouristů ale podle ČTK zůstává stále nezodpovězená.

Corbyn totiž ve stejném dopise uvádí, že labouristický plán pro podobu brexitu stále považuje za rozumnou alternativu. Británie podle něj potřebuje předčasné parlamentní volby, opoziční předák ale nevysvětlil, zda by i za tohoto scénáře jeho strana prosazovala pokračování britského členství v Unii.

»Takže po dnešku snaží se labouristé zastavit brexit, nebo ne?« ptá se na Twitteru hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová. Podle šéfa politického zpravodajství stanice talkRADIO Rosse Kempsella zase Corbynovo prohlášení dává soupeřícím táborům uvnitř Labouristické strany »víc než dost prostoru« na různé interpretace a na debatu o tom, zda vůbec představuje skutečnou změnu stanoviska.

Brexit způsobuje v hlavní britské opoziční straně už delší dobu podobný rozkol jako u vládních konzervativců a podle části jejího vedení se labouristé musí jednoznačně přihlásit k podpoře setrvání v Unii, aby zastavili aktuální propad preferencí. Dlouholetý euroskeptik Corbyn ale zatím tomuto tlaku odolává. Po referendu o vládní brexitové dohodě nicméně nevolal poprvé, zároveň však dosud nespecifikoval, jakou pozici by před případným plebiscitem zaujal.

»Kdokoli se stane novým předsedou vlády, měl by mít dostatek sebevědomí na to, aby svoji dohodu nebo odchod bez dohody předložil zpět lidem k veřejnému hlasování. Chci jasně říct, že za takových okolností by Labouristická strana vedla kampaň za setrvání (v Unii) a proti brexitu bez dohody nebo dohodě konzervativců, která nechrání ekonomiku a pracovní místa,« vzkázal přesně Corbyn straníkům.

Jméno příštího britského premiéra bude známé za dva týdny, kdy bude vyhlášen výsledek volby nového lídra Konzervativní strany. O pozici se uchází ministr zahraničí Jeremy Hunt a jeho předchůdce Boris Johnson, přičemž oba vypsání nového brexitového referenda pohříchu odmítají a zároveň nevylučují odchod z EU bez dohody. O budoucnosti Británie aktuálně rozhodují převážně bílí šedesátníci, kteří jsou typickými členy Toryů!

(rj)

10. 7. 2019  (rj)