Další adept s miliardami do Bílého domu?

Do souboje amerických demokratů o prezidentskou nominaci vstoupil miliardář Tom Steyer, který je vášnivým zastáncem podání ústavní žaloby na kontroverzního šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.

Steyerův mluvčí Alberto Lammers podle listu The New York Times prohlásil, že miliardář chce na kampaň vynaložit nejméně 100 milionů dolarů (2,3 miliardy Kč). Oproti tomu levicová senátorka Elizabeth Warrenová ve druhém čtvrtletí vybrala od dárců jen 19 milionů USD – což je zásadní handicap. V kampani se také podle komentátorů daří starostovi indianského města South Bend Peteu Buttigiegovi, který ve druhém čtvrtletí letošního roku od dárců vybral 24,8 milionu dolarů, což je nejvíce ze všech demokratických uchazečů.

[o]

»Američané jsou hluboce zklamáni a poškozováni tím, jak s nimi jednají ti, kteří jsou považováni za mocenskou elitu ve Washingtonu,« řekl podle ČTK Steyer na videu, na kterém ohlásil kandidaturu.

O Steyerovi se jako o možném kandidátovi v minulosti spekulovalo, ale miliardář v lednu v Iowě, kde v příštím roce začnou demokratické primárky, oznámil, že se místo volební kampaně chce plně věnovat impeachmentu, což je proces sesazení prezidenta ústavní žalobou. Steyerův vstup do kampaně tak média nyní hodnotí jako překvapující.

Steyer je zakladatelem liberální organizace NextGen America, která se angažuje zejména v ochraně životního prostředí. Ve snaze zbavit Trumpa moci pak založil organizaci Need to Impeach. Kvůli kandidatuře se nyní vedení těchto spolků vzdal.

Zase lhal

Trump mezitím na svém twitterovém účtu znovu potvrdil snahy Steyera proti své osobě, když zveřejnil smyšlený citát, ve kterém jeho někdejší republikánský předchůdce Ronald Reagan hovoří o dojetí ze setkání s mladým Trumpem. Vymyšlený citát byl umístěn na falešném účtu, který se vydával za oficiální hnutí The Reagan Battalion (Reaganův prapor). Americká média k tomu poznamenala, že Trump přitom novináře často kritizuje za smyšlené zprávy a za zveřejňování neověřených informací… Provozovatel Twitteru falešný účet již smazal, Trump ale svůj pochvalný tweet nijak neupravil.

»Nevím proč, a nikdy si to nebudu umět vysvětlil, ale když jsem se s tím mladým mužem setkal, měl jsem pocit, že jsem to já, kdo si třese rukou s prezidentem,« uvádí citát, který je podle Reaganovy prezidentské knihovny smyšlený a který se objevil už během Trumpovy kandidatury v roce 2016!

Reaganův syn Michael přitom během posledního prezidentského klání prohlásil, že jeho otec by byl z Trumpovy kandidatury a z toho, jak kampaň vede, naopak v rozpacích. »Nemyslím si, že by se mu líbil ponižující styl Donalda Trumpa, jak jedná s ostatními kandidáty, protože můj otce věděl, že až bude po všem, musí všechny sjednotit, aby volby vyhrál,« řekl tehdy Michael Reagan.

Trump navíc nepohodlným uživatelům blokuje přístup na svůj účet. Federální odvolací soud v New Yorku potvrdil loňský verdikt soudu nižší instance, podle něhož Trump nesmí svým kritikům blokovat přístup ke svému oficiálnímu twitterovému účtu. Podle agentury AP se tříčlenný senát shodl s názorem nižšího soudu, že Trump blokováním svých kritiků porušuje první dodatek k ústavě USA o svobodě projevu.

(rj)

10. 7. 2019  (rj)