Brusel domlouvá Ankaře

Brusel znovu označil průzkumné vrty Turecka kvůli případné těžbě zemního plynu u pobřeží Kypru za nepřijatelnou eskalaci a porušování suverenity ostrovního státu ve východním Středozemí.

Informovala o tom agentura Reuters. Kypr se chce bránit všemi diplomatickými a právními prostředky. Turecké výzkumné vrty podle Nikósie nerespektují výlučnou ekonomickou zónu Kyperské republiky. Podle Ankary mají na nerostné bohatství nárok Turecko i Turci ze severní části ostrova.

[o]

Na západ od Kypru průzkumné vrty provádí turecká loď Fatih. Loď Yavuz ropnou soupravu nasazuje u poloostrova Karpas, úzkého výběžku v severovýchodní, turecké části ostrova.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová Turecko znovu vyzvala, aby přestalo s průzkumnými vrty, které »mají negativní dopad« na vztahy Bruselu a Ankary, a respektovalo suverenitu Kyperské republiky ve shodě s mezinárodním právem.

EU minulý měsíc Ankaře vyhrožovala sankcemi a Mogheriniová podle ČTK zopakovala, že země osmadvacítky »zareagují patřičně a solidárně (vůči Kypru)«.

Kyperské úřady už právně postupují proti společnostem, které při výzkumných vrtech s tureckými loděmi spolupracují.

(rom)

10. 7. 2019  (rom)