Nizozemské morální gesto

Nizozemský národní vlakový přepravce NS ke konci minulého měsíce oznámil, že zaplatí reparace Židům, Romům a Sintům, které během druhé světové války převezl do sběrných táborů v Nizozemsku. Odtud byli převezeni do nacistických koncentračních táborů, informovala agentura AP.

Dopravce ve vyjádření uvedl, že jeho role v transportech Židů a dalších menšin z rozkazu nacistických okupantů je »černou kapitolou v historii společnosti«. Podle bývalého amsterodamského starosty Joba Cohena se jedná o morální gesto. Cohen předsedal komisi, která reparace navrhla. Podle něj nelze penězi vyrovnat utrpení, kterým si deportovaní prošli.

Ředitel NS Rogier van Boxtel uvedl, že krok pomůže tisícům přeživších a rodinám těch, kteří v koncentračních táborech zahynuli. Válku nepřežilo 70 procent nizozemských Židů, tedy přes 100 000 členů místní židovské komunity. Společnost se za svou roli při transportech omluvila v roce 2005. Minulý rok založila komisi v čele s Cohenem, která dostala za úkol vyzkoumat, jak nejlépe reparace splatit. Podle NS v současnosti žije zhruba 500 osob, které přežily holocaust a které dopravce přepravil, každá z nich dostane 15 000 eur (381 000 korun). Vdovám a vdovcům dá dopravce 7500 eur (190 000 korun) a pokud jsou i ti již po smrti, jejich děti dostanou 5000 eur (127 000 korun).

[o]

Nad svou rolí při transportu Židů a dalších menšin během druhé světové války vyjádřil lítost také francouzský dopravce SNFC, podle kterého s přispěním jeho vybavení a zaměstnanců nacisté do Německa transportovali 76 000 Židů. Společnost ale uvedla, že během německé okupace v letech 1940 až 1944 neměla nad podnikem žádnou kontrolu.

Francouzským občanům a některým deportovaným vláda vyplatila přes pět miliard eur (127 miliard korun), německá vláda dala obětem nacistických zločinů dohromady přes 61 miliard eur (1,5 bilionu korun).

(čtk)

10. 7. 2019  (čtk)