Trumpova falešná »Tracey z Floridy« a spol.

Donald Trump odvádí skvělou práci, lepšího prezidenta Spojených států amerických bych si nemohla přát, vzkazuje ve videu Trumpova volebního štábu mladá žena označená jako »Tracey z Floridy«. Ve skutečnosti je to však herečka a záběry z procházky na pláži pocházejí od společnosti dodávající ilustrační obrazové materiály.

Stejný postup použila kampaň šéfa Bílého domu nejméně v dalších dvou případech, přičemž osoby ve videích zřejmě ani nejsou Američané.

Na zavádějící facebookové spoty upozornil na začátku týdne novinář Judd Legum na svém blogu Popular Information. Jejich autoři sice přiznávají, že v nich nevystupují skuteční Trumpovi podporovatelé, poznámka »skutečná výpověď, ztvárněno herci« se však objevuje pouze na pár vteřin, napsaná drobným písmem v rohu videa. Podle Leguma například v případě »Tracey« nelze z ničeho usuzovat, že slova uznání na adresu prezidenta skutečně pronesla mladá žena, »což je zjevně hlavní sdělení té reklamy«.

Florida v Cannes

Co se týče samotné figurantky, podle francouzských médií jde o ženu z jihofrancouzského regionu Var natočenou na pláži v Cannes. V databázi společnosti iStock má tato modelka videa, kde vystupuje i jako zubařka či manažerka skladu. Kterýkoli z ilustračních materiálů lze pořídit přibližně za 150 eur (3800 Kč), píše televize BFM TV.

V dalších spotech kampaně Trump Make America Great Again Committee pak vystupují »AJ z Texasu« a »Thomas z Washingtonu«. V prvním případě byly podle magazínu Vice použity záběry vytvořené studiem sídlícím v Brazílii, v tom druhém zase materiál produkční společnosti z Turecka. Podle Leguma je cílem videí ukázat, že Trump má podporu »klíčových demografických skupin«.

Už několikáté upozornění

Politický komentátor, který před více než deseti lety působil i jako volební poradce exministryně zahraničí Hillary Clintonové, upozornil na diskutabilní praktiky Trumpovy kampaně za poslední měsíce už poněkolikáté. V dubnu například po jeho výzvě sociální síť Facebook zablokovala sadu materiálů Trumpova štábu, které porušovaly pravidla pro obsah reklam. Facebook naopak tento týden ihned nezakročil proti nové sérii sdělení, která adresátům tvrdí, že mají už pouze deset minut na to, aby se přihlásili do soutěže o možnost osobního setkání s Trumpem. Reklamy běžely nejméně den.

Nejen Trump

Zpravodajský web BBC dodává, že herci či ilustrační záběry se v minulosti objevily i ve spotech podporujících jiné republikánské politiky. Například senátor Marco Rubio měl během kampaně před prezidentskými volbami roku 2016 ve svém videu nazvaném Další ráno v Americe záběry z kanadského Vancouveru.

(ava, čtk)

10. 7. 2019  (ava, čtk)