Lihová mafie opět u soudu

Před olomouckým krajským soudem stanul Marian Ryška obžalovaný z krácení daní v souvislosti s kauzou lihové mafie. Podle obžaloby jde o jednoho z odběratelů nezdaněného lihu pocházejícího od zlínského podnikatele Radka Březiny.

Žalobci spočítali, že Ryška prodejem nezdaněného alkoholu způsobil státu škodu bezmála 8,5 milionu korun, za což mu u soudu hrozí až třináctileté vězení. Hlavní líčení bylo kvůli rodinným záležitostem obhájce odročeno na neurčito.

Ryška u soudu řekl, že se »absolutně necítí« být vinen. »Odmítám konstrukci, na které je celá obžaloba postavena,« prohlásil Ryška, který tvrdí, že se stal obětí msty Radka Březiny. »Chce mě potrestat za to, že jsem si proti němu dovolil vypovídat,« uvedl Ryška a poté už využil svého práva u soudu nevypovídat.

Ryškův případ je jednou z mnoha větví velké kauzy lihové mafie, které spojuje postava Radka Březiny. Soudy ho za daňový únik 5,6 miliardy korun poslaly na 13 let do vězení, potrestáno s ním bylo dalších pět lidí. Odběratele lihu začala policie odhalovat hlavně díky výpovědi Březinova bratra Tomáše, jenž získal status spolupracujícího a nejnižší trest 3,5 roku. Jako jediný je už na svobodě.

Do Olomouce byli předvoláni v roli svědků Radek i Tomáš Březina. Radek Březina u soudu řekl, že Ryška od něj nelegální líh nakupoval už na konci 90. let. Obchodní spolupráce podle Březiny pokračovala i v pozdější lihové aféře, za kterou byl zlínský podnikatel odsouzen.

Radek Březina tvrdí, že Ryška od něj nelegální líh nakupoval v letech 2004 až 2008, a to několikrát ročně. Březinovi spolupracovníci přivezli Ryškovi nákladním automobilem do Opatovic na Přerovsku pokaždé tři nebo čtyři tisícilitrové nádrže s nezdaněným lihem. Celkem podle Březiny šlo nejméně o 32 000 litrů nelegálního lihu.

Nákladní auto s lihem bylo podle Březiny v Opatovicích zaparkováno před hospodou. Posádka kvůli utajení schovala klíče v domluvné části nákladního vozu a poodjela v osobním autě. Ryška pak s nákladním automobilem odjel, nádrže s lihem složil a před restauraci přivezl prázdné nádoby.

Podle státního zástupce Roberta Henzela jsou jedním z hlavních důkazů výpovědi podnikatele Březiny a dalších svědků, protože k dispozici je pouze část listinných dokumentů o transakcích s lihem. Z výpovědi Radka Březiny podle Henzela vyplývá, že Ryška byl jeho přímým odběratelem.

Ryška podle žalobce patřil mezi menší odběratele nezdaněného lihu od Radka Březiny. Krajský soud v Ostravě na jaře začal projednávat případ Milana Mikulaška, který je obžalovaný, že při obchodech s lihem připravil stát na daních zhruba o 20 milionů korun. Největší odběratelé nezdaněného lihu od Radka Březiny, kteří způsobili škodu na daních za stovky milionů korun, už jsou pravomocně odsouzeni.

(cik)

15. 7. 2019  (cik)