Záchranku má v mobilu už milion lidí

Milion uživatelů už používá mobilní aplikaci Záchranka, díky níž lze stisknutím tlačítka přivolat pomoc. Denně přes aplikaci volá kolem 50 lidí v nouzi, uvedla v tiskové zprávě za autory aplikace Klára Majíčková.

Aplikace je zdarma. Záchranáři na základě volání z aplikace vyjeli k víc než 35 000 případů. Výhodou aplikace je, že udává přesnou polohu člověka v nouzi.

Aplikace slouží zdravotnické záchranné službě, Horské službě i vodním záchranářům. Po třech a půl letech nasbírala milion uživatelů. Neziskový projekt financuje soukromý subjekt. »Aplikace předává přesnou polohu zraněného. Na dispečinky záchranářů posílá stiskem nouzového tlačítka i další údaje o volajícím, jako jsou jeho zdravotní indispozice, stav baterie, kontakty na osoby blízké a další informace, které má uživatel vyplněné ve svém profilu,« uvedla Majíčková.

Aplikace je upravená pro neslyšící a nevidomé, kterým usnadňuje komunikaci se záchranáři. »Záchranka je plně funkční na území České republiky, Rakouska a na slovenských horách, kde kontaktuje slovenskou horskou záchrannou službu. Letos na podzim přibude Maďarsko. Potenciál aplikace se tak rozšíří na okruh 34 milionů lidí,« informovala Majíčková. V dosud nezapojených zemích nouzové tlačítko vytočí tamní tísňovou linku, ale neodešle datovou zprávu s polohou a dalšími údaji.

(ste)

17. 7. 2019  (ste)