Nedostatky u dvou třetin únikových her

Hasiči odhalili nedostatky u dvou třetin únikových her v České republice. V otázce stavu únikových cest nebyly výsledky fatální, ale více než polovina provozovatelů neměla například pro herní prostory kolaudaci. Často také chyběly dokumenty požární ochrany či nebyl dodržen odstup od topidel.

Od ledna do května prověřili hasiči 178 prostorů her a zahájili s provozovateli 56 správních řízení. Další řízení vedou s provozovateli her stavební úřady.

Na kontrolu objektů, kde se únikové hry konají, se hasiči zaměřili poté, co na začátku ledna zemřelo při požáru v Polsku pět dívek. Úniková místnost je uzavřený prostor, ve kterém se skupina lidí snaží ve vymezeném čase řešit záhady, nástrahy a hlavolamy a najít klíč k východu. Jsou třeba v obchodních centrech, ale i v suterénech obytných domů.

V Polsku bylo po události zkontrolováno 511 provozoven a u 86 procent z nich byly nalezeny nedostatky, uvedl náměstek. Čeští hasiči proto podle něj byli připraveni na to, že ani výsledky kontrol v ČR nebudou dobré. »Nicméně z pohledu kontrolovaného zájmu, tedy jestli se lidé dokážou dostat ven, jestli je tam úniková trasa, jestli je značená a podobně, výsledky nedopadly tak fatálním způsobem,« řekl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Daniel Miklós.

Hasiči u provozovatelů únikových her, kterým uložili, nebo ještě uloží pokuty, uskuteční další kontrolní prohlídky. Pokud majitelé stav nenapraví, přistoupí hasiči k dalším sankcím. Do budoucna budou hasiči s provozovateli her spolupracovat. Chtějí například, aby byli lidé před začátkem hry informováni o možných nouzových únikových cestách, podobně jako třeba v letadlech.

S majiteli objektů, kteří nepoužívali prostory v souladu s kolaudačním rozhodnutím, zahájily řízení stavební úřady. Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Marcela Pavlová řekla, že úřady vyzvou majitele ke zjednání nápravy, a pokud chyby provozovatelé her nenapraví, bude jim náprava nařízena. Náměstkyně bude chtít od úřadů zprávu o výsledcích během letošního podzimu. Pokud bude potřeba, počítá Pavlová se zřízením meziresortní pracovní skupiny.

Hasiči podle Miklóse zkontrolovali téměř všechny únikové hry v ČR. Protože ale nejsou hry nijak evidovány, museli si je hasiči sami vyhledávat na internetu. »Může se stát, že u některého provozovatele kontrola neproběhla. Nicméně budeme spolu s dalšími orgány státní správy pracovat na tom, abychom tyto činnosti dokázali lépe identifikovat, a budeme provozovatele motivovat k tomu, aby byli sdruženi do nějaké organizace,« dodal. Počet provozovatelů se podle něj v jednotlivých krajích velmi liší, nejvíce jich je v Praze a v Jihomoravském kraji.

(zku)

20. 7. 2019  (zku)