Přehlídka a přehlídka

Když dva dělají totéž, není to totéž. Opět jsem se přesvědčila o stálé platnosti tohoto přísloví. Srovnejme si dva státní svátky dvou významných zemí, konané v důležitý den pro jejich národní dějiny.

[obrazek]

Čtrnáctého července Francouzi oslavili státní svátek své republiky, bylo to ve výročí dobytí Bastily v roce 1789. Bastila byla symbolem despocie monarchie.

Česká televize ve svém hlavním zpravodajství uvedla 14. července informaci o tom takto: »Velkolepou vojenskou přehlídkou si Francouzi připomněli výročí dobytí Bastily. Nejdůležitější státní svátek v zemi doprovodí i řada ohňostrojů...«

Pak navázal pařížský zpravodaj ČT, jenž vyzdvihl »tisíce vojáků, obrněné transportéry, nejmodernější stíhačky«, a také jako zajímavost létajícího muže. V reportáži zaznělo, že »demonstrace vojenské síly byla letos výjimečná v mnoha ohledech«. Součástí oslav státního svátku byl také, pochopitelně, projev francouzského prezidenta, který stanovil vizi nové vesmírné doktríny, jež »bude garantovat naši obranu v kosmu«.

V Českém rozhlase se tématu věnoval zkušený komentátor Zdeněk Velíšek, a jeho příspěvek byl ještě barvitější. Vojenskou přehlídku mile přejmenoval na »pařížskou slavnost v uniformách« a neskrýval nadšení, že na ní byli přítomni odcházející šéf Evropské komise Juncker, generální tajemník NATO Stoltenberg a také vojáci několika dalších členských zemí NATO. Velíšek se evidentně nechal unést celkovou velkolepostí události, neboť volil tato slova: vojenské přehlídky »musejí být pokaždé novou ukázkou důkazů o připravenosti armád na jakékoli nové, třeba i zatím netušené hrozby«.

Tolik Francie a její státní svátek.

Pak je tu Ruská federace, která koná pravidelně 9. května na svůj státní svátek Den Vítězství přehlídku na Rudém náměstí v Moskvě a také v dalších desítkách významných měst po celé zemi. Všichni ti komentátoři a drtivá většina médií je však pravidelně zdrbe jako demonstraci síly ruských zbraní, důkaz o údajné rozpínavosti Ruska či snad dokonce projev reálné hrozby, že Rusko někam vojensky vpadne. Vůbec se nehovoří o nutné připravenosti jeho armády »na jakékoli nové, třeba i zatím netušené hrozby«, jak jsme letos slyšeli o přehlídce pařížské.

Musíme si to tedy ujasnit. Buď budeme každou vojenskou přehlídku konanou u příležitosti nějakého významného výročí daného státu označovat za hrozbu a všestranně ji kritizovat a dehonestovat, nebo budeme u všech národů respektovat právo předvést vlastní ozbrojené síly coby symbol své suverenity, což je legitimní. Navíc ruské zbraně v přehlídce na Den Vítězství jsou pochopitelné, protože to byly právě ony, které porazily na hlavu Hitlera.

Monika HOŘENÍ

20. 7. 2019  Monika HOŘENÍ