Odhalují další pokusy žáků Mengeleho

Americká Sněmovna reprezentantů uložila Pentagonu prověřit, zda za rozšířením klíšťat infikovaných lymskou boreliózou nestojí experimenty armády s biologickými zbraněmi. Informoval o tom ve středu server CNN. Vážnou nemoc lékaři ve Spojených státech ročně diagnostikují více než 300 000 lidem.

Zákon, který představil kongresman Chris Smith, pověřuje ministerstvo obrany vyšetřováním, zda Spojené státy experimentovaly s klíšťaty a dalším hmyzem v rámci výzkumu biologických zbraní v letech 1950-75. Cílem je zjistit, jestli hmyz využitý v podobném experimentu vědci vypustili mimo laboratorní prostředí, a to ať už náhodou, nebo cíleně.

Lymská borelióza se projevuje horečkou, bolegbřrstí svalů a kloubů, vyrážkou nebo ochrnutím obličeje. Pokud není léčena, může vést k artritidě, problémům s nervovou soustavou a se srdcem, uvádí Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Armádní experimenty

Smith se při návrhu zákona nechal inspirovat knihami a články, které se propojením výskytu nemoci a amerických armádních experimentů zabývají. Kniha vědecko-populární autorky Kris Newbyové z května 2019 například cituje objevitele nemoci, podle kterého je lymská borelióza vojenským experimentem, jenž se vymknul z rukou. Zjištění podobných publikací zpochybnili někteří odborníci, podle nichž se jedná o konspirační teorie. Co ale konspirační teorie rozhodně nejsou, to jsou zrůdné pokusy na nevinných lidech, ke kterým v USA docházelo v období studené války žáky Mengeleho (a posléze i jejich domácími pokračovateli), najatými Američany bezprostředně po skončení 2. světové války namísto jejich bezprecedentního odsouzení za válečné zločiny… O těchto pokusech konaných za přispění CIA, které vyplavaly na povrch většinově až za Clintonovy vlády, byl natočen i dokument nedávno odvysílaný také na českém televizním trhu. Články na toto téma přinesly i prestižní servery jako novinky.cz či idnes.cz. Když vyšly najevo, stát dokázal zabránit odsouzení viníků… Z tohoto důvodu Smithova iniciativa vůbec není od věci.

Žádné fámy

Při projednávání návrhu Smith uvedl, že počet případů lymské boreliózy a dalších klíšťaty přenášených nemocí v USA prudce narůstá a Američané mají právo vědět, zda je na fámách něco pravdy.

Prověření experimentů s klíšťaty je podle ČTK jednou z novel zákona o výdajích ministerstva obrany. Po schválení dolní komorou musí zákon ještě projít Senátem.

(rj)

20. 7. 2019  (rj)