Sucho dál potrvá

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, třeba příští týden rtuť vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech týdnech se sice objeví bouřky, ale celkový objem srážek bude i přesto podprůměrný. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Teploty za celé období příštích čtyř týdnů budou podle meteorologů mírně nad dlouhodobým průměrem. Zvláště následujících 14 dní budou zřejmě teploty vyšší než obvykle. Podle přesnější krátkodobé předpovědi může po celý příští týden rtuť dosahovat až k tropickým třicítkám a koncem týdne budou nejvyšší teploty mezi 29 až 34 stupni Celsia.

Objem srážek bude během zbytku července a první poloviny srpna naopak pod dlouhodobým průměrem. Sucho bude opět hlavně příštích 14 dní. Pokud se déšť objeví, spadne podle meteorologů často při přeháňkách a bouřkách. V objemu srážek proto budou velké lokální rozdíly. »Předpokládáme tak další postupné zhoršování parametrů sucha,« uvedli pracovníci ČHMÚ.

Přes Českou republiku postupně přecházely bouřky, které byly na mnohých místech doprovázeny přívalovými srážkami, větrem i kroupami. Ochlazení i voda, kterou přinesli ale situaci se suchem opět příliš nepomohou. Bouřky mnohde také přerušily probíhající sklizeň.

(čtk)

 

21. 7. 2019  (čtk)