Piráti do bloku nechtějí

Předseda ODS Petr Fiala chce před parlamentními volbami v roce 2021 jednat o spolupráci se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. Chce sestavit tým, který porazí hnutí ANO, a udělat reformy v boji s byrokracií, ve školství nebo v digitalizaci.

Fiala to uvedl na dotaz ČTK k možnému vytvoření předvolebního bloku demokratických stran, o kterém dříve hovořil předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan.

»Chci sestavit vítězný tým, abychom porazili Andreje Babiše (ANO) ve volbách do Sněmovny 2021. Abychom mohli udělat nutné reformy: v boji s byrokracií, ve školství, v digitalizaci, v penzích, abychom snížili daně. Abychom konečně stavěli dálnice. Zkrátka: abychom překonali současnou bezobsažnou politiku, marketingové šílenství, vládní bezradnost a rozdávání a posunuli naši zemi mezi nejlepší na světě,« napsal Fiala. Varianty spolupráce jsou podle něj zatím otevřené. Jednat chce se stranami, které patří do konzervativně liberálního proudu. »Budeme hledat, co nás spojuje, ne co nás rozděluje,« uvedl místopředseda Sněmovny.

»Je jasné, že v příštích sněmovních volbách se bude rozhodovat mezi třemi hlavními politickými silami: hnutím ANO, ODS a Piráty. My jsme jasná programová alternativa k hnutí ANO, v parlamentních volbách chceme být politickou a mocenskou alternativou a skutečně věci měnit. Věřím, že díky širší platformě můžeme hnutí ANO výrazně přečíslit,« doplnil Fiala.

Zatím to však vypadá, že s účastí Pirátů Fiala počítat nemůže. »K tomu, aby se Piráti účastnili velké koalice, není důvod především proto, že nadále chceme jít vlastní cestou,« řekl ČTK místopředseda Pirátů a šéf jejich poslanců Jakub Michálek.

Připomněl, že Piráti už loni v komunálních volbách na řadě míst kandidovali společně s dalšími uskupeními, zároveň se na některých jejich kandidátních listinách objevili členové jiných stran, kooperaci s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL ale vylučuje. »Širokou předvolební spolupráci se subjekty, které mají opačné hodnoty než my, jako jsou ODS, TOP 09 a lidovci, což jsou konzervativní strany s rezervovaným přístupem k transparenci a zároveň také strany s některými podivnými osobnostmi, však mohu vyloučit. Vůbec o ní neuvažujeme,« napsal.

Rakušan 26. června, kdy poslanci hlasovali o vyslovení nedůvěry vládě, vyzval předsedy opozičních stran k vytvoření bloku. Po volbách by podle něj nadále existovaly samostatné strany a poslanecké kluby. Podle předsedy STAN by mělo smysl, kdyby se spojily alespoň čtyři subjekty.

(jad)

21. 7. 2019  (jad)