Šedesát let vykopávek v Egyptě

Čeští egyptologové se na podzim vydají na tříměsíční expedici, ve své hlavní badatelské oblasti Abúsír budou pokračovat v průzkumech údolního chrámu panovníka Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje.

V září budou čeští egyptologové pokračovat ve výzkumu, který začali před deseti lety a vrátili se k němu letos na jaře. Kolem údolního chrámu panovníka Niuserrea objevili ohradní zeď, která nebyla předtím dokumentována. Budou mimo jiné zjišťovat její funkci.

Díky americké grantové podpoře bude podle Jiráskové pokračovat v zimě započatý výzkum v hrobce hodnostáře Ceje dalším průzkumem jejího okolí. K té se čeští egyptologové přesunou v říjnu.

Práce ve skladech čeká na českou expedici v listopadu. »V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy přijedou i antropologové, zoologové, restaurátoři a další externí odborníci,« uvedla Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu.

Čeští badatelé učinili v Egyptě řadu objevů, jedním z nich je vyjasnění postupu mumifikace. »Tradovalo se, že před mumifikací byly vnitřnosti umisťovány do nádob, takzvaných kanop. Zjistili jsme ale, že toto privilegium měli pravděpodobně jen ti nejvyšší hodnostáři,« řekla Jirásková. Českým egyptologům se podařilo najít prázdné kanopy v hrobce hodnostáře Kairese s původním obsahem zuhelnatělých pláten, který musí podrobit analýze. Díky nálezu hrobky Kairese loni na podzim objevili také, že do pohřebních komor byly umisťovány sochy zemřelých, dodala Jirásková.

Pracoviště v Káhiře založil tehdy Československý egyptologický ústav před 60 lety. Díky jednomu ze zakladatelů české egyptologie Jaroslavu Černému získal ústav koncesi na oblast Abúsír. Lokalita o velikosti zhruba dvou kilometrů čtverečních je podle Jiráskové odkryta nyní zhruba z deseti procent. Práce tu bude i pro další generace egyptologů, řekla.

(ng)

5. 8. 2019  (ng)