Keňa se potýká s propadem cen čaje

Cena keňského čaje se propadla nejníže za nejméně pět let. Důvodem jsou nadměrné zásoby a slabá poptávka na hlavních vývozních trzích, uvedlo východoafrické sdružení pro obchod s čajem EATTA.

Keňa patří mezi největší světové vývozce černého čaje. Ten je pro ni také jedním z hlavních zdrojů deviz, spolu s příjmy z turistiky a vývozu květin a také spolu s penězi, které do vlasti posílají místní občané pracující v zahraničí.

Průměrná cena keňského čaje na týdenní aukci v Mombase klesla podle EATTA na 1,8 dolaru (42 Kč) za kilogram. Loni průměrná cena činila 2,58 USD/kg, zatímco náklady na produkci činí zhruba dva dolary, upozornilo sdružení. To zastupuje pěstitele, nákupčí, zprostředkovatele a firmy na balení čaje z deseti zemí regionu. Naposledy se cena čaje snížila pod dva dolary v roce 2014.

Keňský šilink nyní klesl nejníže za pět let, částečně kvůli obavám o příjmy z vývozu po propadu ceny čaje.

Výkonný ředitel EATTA Edward Mudibo vidí příčinu poklesu ceny v nadměrných zásobách, které zůstaly po loňském roce, kdy měla Keňa rekordní úrodu. Navíc globální produkce čaje loni dosáhla 5,85 miliardy kg, zatímco spotřeba jen 5,61 mld. kg. Na trhu tak zůstal přebytek 240 milionů kg.

Mudibo upozornil že poptávku po keňském čaji snižují také hospodářské problémy jeho tří největších dovozců. Těmi jsou Pákistán, Egypt a Británie.

Keňský čajový průmysl spoléhá na vývoz. Z více než 400 mil. kg roční produkce čaje se v Keni spotřebuje pouze pět procent, uvedla agentura Reuters.

(ici)

6. 8. 2019  (ici)