Průmysl oslabil, stavebnictví zatím »jede«

Průmyslová výroba podle zveřejněných údajů Českého statistického úřadu klesla v červnu po očištění o vliv počtu pracovních dnů (v červen 2019 měl o jeden pracovní den méně než červen 2018) o 3,8 procenta (reálně se snížila o 6,4 %). Stavební produkce po očištění o vliv počtu pracovních dnů stoupla o 2,4 % (reálně vzrostla jen o 1,1 %).

Na výsledku průmyslu se podle statistiků podepsalo snížení výroby motorových vozidel, ale částečně i vysoká srovnávací základna v loňském roce. K meziročnímu poklesu průmyslu nejvíce přispěla kromě výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů také výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků a výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu. Produkce naopak vzrostla ve výrobě pryžových a plastových výrobků, výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení a výrobě základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách klesly meziročně o 3,8 %, přičemž tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily o 5,9 %, zatímco domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, klesly jen o 0,9 %.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích klesla meziročně o 9,9 %. Nové zakázky ze zahraničí se snížily o 11,3 %, tuzemské nové zakázky poklesly o 6,8 %.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v červnu snížil meziročně o 0,6 %. Naskýtá se otázka, zda jde o začátek trendu poklesu zaměstnanosti v průmyslu nebo jen o výsledek dokumentující stagnaci.

V celém druhém čtvrtletí průmyslová produkce po očištění o vliv pracovních dní vzrostla meziročně o 0,8 % a mezičtvrtletně po vyloučení sezónních vlivů stoupla o 0,7 %.

Stavbařů mírně přibylo

Produkce v pozemním stavitelství se v červnu ve srovnání se stejným měsícem minulého roku zvýšila o 2,8 %, inženýrské stavitelství si polepšilo o 1,5 %.

Stavební úřady vydaly v červnu 7390 stavebních povolení, meziročně o 4,2 % více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 39,5 miliardy korun a ve srovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostla o 22,4 %.

Počet zahájených bytů vzrostl o 8,3 % na 2850 bytů, počet dokončených bytů se zvýšil o 29 % na 3032 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví v červnu stoupl meziročně o 0,4 %.

V celém 2. čtvrtletí stavební produkce po očištění o vliv pracovních dní vzrostla meziročně o 3,5 % a mezičtvrtletně klesla o 0,5 %.

(ici)

7. 8. 2019  (ici)