D1 jako překážková dráha

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) během srpna vyhlásí na stavby osm soutěží. Jejich celková hodnota bude deset miliard korun. Mezi zakázkami budou mimo jiné dva zbývající úseky modernizované dálnice D1 nebo úsek D48. Celkem jde o více než 52 kilometrů dálnic a silnic.

»V poslední době se nám postupně daří dokončovat přípravu řady klíčových staveb. Ve výběrových řízeních na zhotovitele budou do konce srpna stavby až za deset miliard korun a na podzim zahájíme další tendry. Na realizaci těchto staveb budeme potřebovat v následujících letech dostatek investičních peněz a kapacit stavebních firem,« uvedl Radek Mátl, který je pověřen vedením ŘSD.

V případě D1 jde o poslední dva úseky, které je potřeba vysoutěžit. První z nich tvoří trasa Devět křížů – Ostrovačice s odhadovanou cenou 1,34 miliardy korun, u které ŘSD hledalo zhotovitele už v předchozích týdnech, nakonec však tendr kvůli nedohodě s vítěznou firmou zrušilo. Druhá zakázka s předpokládanou hodnotou 1,5 miliardy korun počítá s další fází modernizace úseku mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Práce na stavbě začaly už loni, stát však tehdejší stavební firmy v čele s Geosanem z úseku kvůli zpoždění v zimě odvolal. Další pokračování rekonstrukce následně rozdělil do dvou fází. První z nich, která je zaměřena zejména na problematické odvodnění v úseku a další bezprostředně nutné práce, dostala na starost společnost Skanska. Další část prací bude ŘSD nyní soutěžit.

»Dálnice D1 se stala ‚díky‘ opravám a nejen jim parkovištěm. Řidiči zde v kolonách tráví nekonečné hodiny. Horko a stres z dlouhého čekání zvyšují často adrenalin a agresivitu. Riziko nehod je podle odborníků vysoké. Časté nehody kamionů jsou neutěšenou bilancí letošního roku,« konstatoval zastupitel města Blansko a předseda OV KSČM Emil Pernica. Podle něj ale D1 rekonstrukci nezbytně potřebuje, a nejen ona. »I další silnice a mosty si opravy zaslouží,« dodal.

Připomněl dále, že v posledních dnech přibývá smrtelných nehod. »Jejich obětmi jsou často děti. Nehoda na Vysočině, kde o život přišel 2,5roční chlapec a osmiměsíční děvčátko bojuje o život, je událost, kterou nelze nevnímat. Svědci hovoří o nepřiměřeně rychlé jízdě řidiče. Kolik lidí má kvůli spěchu, nepozornosti či frajeřině za volantem zničený život, lze jen těžko vyčíslit. Dávejme tedy přednost klidu a rozvaze, lidský život nelze ničím nahradit. Auto je naším pomocníkem, ale v rukou hazardérů i nebezpečnou zbraní, a to přece nikdo nechceme,« varoval Pernica.

(cik)

7. 8. 2019  (cik)