Investice nelze podseknout

Státní fond dopravní infrastruktury bude příští rok hospodařit se zhruba 70 miliardami korun. Je to o pět miliard více, než byl původní návrh státního rozpočtu schválený vládou, řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba za ANO).

Rozpočet ministerstva dopravy se proti původnímu plánu měnit nebude a zůstane 60,2 miliardy korun. »Paní ministryně si uvědomuje, že v době zpomalující se ekonomiky nelze neinvestovat do dopravní infrastruktury, nelze podseknout investice. Z hlediska Státního fondu dopravní infrastruktury budeme z hlediska národních zdrojů mít částku přibližně 70 miliard korun,« řekl Kremlík, který je s výsledkem jednání spokojen a další zvyšování rozpočtu požadovat nebude.

Rozdělení investic v příštím roce bude podle něj záležet na připravenosti jednotlivých staveb. Schillerové předložil seznam staveb, které chce ministerstvo příští rok realizovat. Nevyloučil, že stejně jako letos by mohlo jít víc peněz na železniční než na silniční infrastrukturu.

Rozpočtová kapitola ministerstva dopravy se podle ministra měnit nebude. »Tam já respektuji omezení a rušení míst. S tímto si musíme poradit v rámci ministerstva dopravy,« řekl Kremlík.

Vláda schválila předběžný návrh rozpočtu s deficitem 40 miliard korun, pro ale hlasovali pouze ministři za ANO, nikoli za koaliční ČSSD. Ministři podle Schillerové poté vznesli požadavky na další dvě desítky miliard korun, z toho zhruba 18 miliard korun žádali členové vlády za ČSSD.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) pak uvedl, že původní návrh státního rozpočtu neodpovídá vládnímu programu. Schillerová označila požadavky ČSSD za nerealistické. V pondělí se ale dohodla s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem (ČSSD), že ministerstvo zemědělství pro příští rok dostane proti původnímu návrhu 23 miliard korun z národních zdrojů o miliardu více. Z toho půjde 700 milionů korun na podporu lesního hospodářství a 300 milionů na dotace do vodního hospodářství.

Kabinet musí konečnou verzi státního rozpočtu předložit do Sněmovny do konce září.

(ng)

9. 8. 2019  (ng)