Německo: propad průmyslu předehrou recese?

Produkce německého průmyslu v červnu klesla o 1,5 procenta, propad tak byl podstatně vyšší než očekávaných 0,4 %. Důvodem byla slabší produkce meziproduktů a investičního zboží.

Vyplývá to z údajů spolkového statistického úřadu, který současně snížil data za květen, kdy výroba stoupla o 0,1 % a nikoliv o dříve hlášených 0,3 %.

»Pokračující propad výroby je děsivý,« řekl Alexander Krüger ze společnosti Bankhaus Lampe a dodal, že kvůli nedávné eskalaci obchodního sporu mezi Čínou a Spojenými bude recese ve výrobním sektoru pravděpodobně pokračovat a prognózy hospodářského růstu Německa budou sníženy. USA a Čína jsou pro německé výrobce důležitými vývozními destinacemi.

Za druhé čtvrtletí se průmyslová produkce celkově snížila o 1,8 %, což bylo způsobeno prudkým poklesem výroby kovů, strojů a automobilů. »Průmysl zůstává v ekonomickém poklesu,« uvedlo ministerstvo hospodářství s tím, že sektor ještě nedospěl k bodu obratu. Produkce stavebnictví ve čtvrtletí klesla o 1,1 % a energetiky o 5,9 %.

Předpokládá se, že největší evropská ekonomika vykáže za 2. čtvrtletí přinejlepším stagnaci. Ukazatele podnikatelské nálady naznačují, že ve 3. kvartálu by mohla kvůli obchodním sporům, odchodu Británie z Evropské unie a také kvůli zpomalování globální ekonomiky i klesnout.

Německá vláda dosud očekávala, že ekonomika letos vzroste o 0,5 %, v roce 2020 by ale expanze měla zrychlit na 1,5 %, napsala agentura Reuters.

Podle Andrease Scheuerleho z DekaBank data z průmyslu naznačují, že se ekonomika ve 2. čtvrtletí snížila o 0,2 % poté, co v prvních třech měsících roku o 0,4 % vzrostla. »Předpokládáme, že se jedná o předehru technické recese,« uvedl Scheuerle. Technická recese se obvykle definuje jako alespoň dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

(ici)

8. 8. 2019  (ici)