Sněmovnu čeká diskuse o česko-čínských vztazích

Optimální podobu česko-čínských vztahů se bude v polovině září v Poslanecké sněmovně pokoušet najít konference, kterou organizuje poslanec Jan Skopeček (ODS). V diskusi vystoupí třeba ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) či viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Skopeček v tiskové zprávě uvedl, že konferencí chce nastartovat změnu černobílého vnímání česko-čínských vztahů. Kritizuje, že debata o českých vztazích s Čínou se pohybuje mezi dvěma extrémy, tedy bezvýhradným uctíváním a absolutní dehonestací. Na jednu stranu podle něj zaznívají iracionální výzvy k ignorování a uzavírání se před jednou z nejrychleji rostoucích globálních ekonomik světa, na druhé panuje neschopnost připustit si rizika vyplývající z jiných hodnot, než které uznává Česká republika.

Konference, kde 17. září vystoupí i další politici, analytici či podnikatelé, by měla podle organizátorů nastartovat změnu černobílého vnímání česko-čínských vztahů. »Pokud chceme získat respekt velmocí, chovejme se dospěle a sebevědomě. Naším cílem nemají být nerealistické investice, ale postupné otevření čínského trhu i pro české podnikatele. To ovšem nepůjde, dokud nebudeme mít jasno, kam směřujeme,« uvedl Skopeček.

Filip: Dostanu-li pozvánku, rád přijdu i vystoupím

»Určitě jsem rád, že taková konference ve Sněmovně bude, ale s názorem kolegy Skopečka rozhodně nesouhlasím. Budu-li na takové jednání pozván, klidně na něm vystoupím a řeknu, že to černobílé vidění tady někdo spustil, ale rozhodně to nebyla KSČM,« zdůraznil pro Haló noviny místopředseda Sněmovny, předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip.

[o]

Připomněl, že obdobnou konferenci už v minulosti uspřádal bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) na Novotného lávce v Praze. A bylo jasné, že někteří zúčastnění mají zájem o rozvoj ekonomických a také společenských vztahů s Čínou. »A současně se ukázalo, že pak jsou tu lidé, kteří mají ideologické brýle a nejsou schopni si je sundat,« dodal předseda komunistů s tím, že zatím pozvánku na konferenci nedostal.

Rozvíjení vztahů s Čínskou lidovou republikou podporuje prezident republiky Miloš Zeman. Od nástupu do funkce zemi navštívil pětkrát, naposled letos v dubnu. Do Číny s ním jezdí i podnikatelé, kteří chtějí s touto tak rychle se rozvíjející velmocí obchodovat. V zemi se v poslední době vystřídala i nejedna vládní či parlamentní delegace. A jen na výlety tam určitě zákonodárci či členové kabinetu nevyráželi. Do Číny míří poměrně často i zástupci KSČM včetně Vojtěcha Filipa. Prezidenta Si Ťin-pchinga přivítala v březnu 2016 také Česká republika. Zájem o spolupráci je oboustranný, třebaže se zatím v číslech příliš neprojevuje. Možná, že právě chystaná konference přinese nějaké nové informace.

(ku)

10. 8. 2019  (ku)