S tetováním na psychotesty

Zájemci o řidičský průkaz, kteří mají tetování, budou muset v Íránu ještě před žádostí o jeho vydání podstoupit psychologické testy. Informovala o tom v úterý agentura DPA s odvoláním na íránskou tiskovou agenturu IRNA. O řidičský průkaz pak budou moci požádat logicky jen ti, kteří psychotest úspěšně absolvují.

»Tetování je způsob sebepoškozování a lidé, kteří to dělají, mohou trpět duševními poruchami,« řekl agentuře IRNA mluvčí íránské policie.

Tetování je v Íránské islámské republice místními úřady i mnohými obyvateli považováno za známku »západní kulturní invaze«, která ohrožuje islámské hodnoty. U řady mladých lidí je tam ale stále populárnější, uvedla agentura DPA.

Tetovací studia fungují v Íránu tajně, tatérům totiž prý hrozí pokuty i vězení. Mladí Íránci se nechávají tetovat mj. podle svých oblíbených západních celebrit. »Pro tyhle mladé lidi už není nejdůležitější chodit do mešit, zajímají je hlavně sociální sítě i Hollywood. Trend udává Rihanna,« řekl jeden z tatérů britskému deníku The Guardian.

Idolem íránské mládeže jsou často fotbalisté. Těm, co mají tetování, proto etická komise íránského fotbalového svazu opakovaně hrozí postihy. Na kobereček kvůli tomu musel i kapitán íránské fotbalové reprezentace Aškan Dadžagá, který má tetování na obou pažích.

(čtk)

13. 8. 2019  (čtk)