Růst poptávky po ropě nyní zpomaluje

Celosvětová poptávka po ropě se letos zatím zvyšuje nejpomalejším tempem od finanční krize v roce 2008. Důvodem jsou hromadící se projevy zpomalování globální ekonomiky a zostření obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou.

Vyplývá to z nejnovější zprávy o situaci na trhu s ropou, kterou zveřejnila Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

»Situace je stále nejistější... růst globální poptávky po ropě byl v první polovině roku 2019 velmi pomalý,« uvedla IEA ve své měsíční zprávě.

V květnu se globální poptávka po ropě v porovnání se stejným měsícem loni snížila o 160 000 barelů denně (b/d), letos to byl už druhý meziroční propad. Za prvních pět měsíců roku poptávka vzrostla o 520 000 b/d, což je nejnižší růst v tomto období od roku 2008.

V prvním pololetí se poptávka po ropě výrazněji zvýšila jen v Číně, a to o 500 000 b/d, zatímco v USA a Indii to bylo jen o 100 000 b/d.

IEA snížila prognózu růstu globální poptávky na léta 2019 a 2020 na 1,1 milionu, respektive 1,3 mil. b/d. Výhled je přitom nejistý a IEA upozorňuje, že další revize směrem dolů je pravděpodobnější než revize opačným směrem.

K rovnováze na trhu přispívá omezování dodávek ropy na trh ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a jejích spojenců. Podle IEA ale bude tento stav dočasný, neboť těžba ropy v ostatních státech (zejména v USA) zřejmě výrazně vzroste. IEA očekává, že v příštím roce bude růst činit 2,2 mil. b/d a světový trh tak bude »dobře zásoben«.

(ici)

13. 8. 2019  (ici)