Diamantová liga: Vadlejch stříbrný

Oštěpař Jakub Vadlejch obsadil na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu druhé místo a vylepšil svůj nejlepší letošní výkon na 85,78 m. Až posledním pokusem ho předstihl Čeng Čao-cchun z Tchaj-wanu. Jakub Holuša doběhl v nebodovaném závodě na 1500 m devátý v čase 3:40,52.

Vicemistr světa Vadlejch na čtvrtý pokus v letošním seriálu poprvé pronikl na stupně vítězů a zajistil si účast ve finále ligy, které bude 29. srpna v Curychu. Ve druhé sérii přidal tři centimetry ke svému letošnímu nejlepšímu výkonu z Odložilova memoriálu.

Dlouho to stačilo na vedení, ale soupeř z Tchaj-wanu posledním hodem poslal oštěp na 87,75 m. Český reprezentant poslední dva pokusy neabsolvoval kvůli měnícímu se větru a dešti. »Nebyl důvod riskovat,« řekl. Estonec Magnus Kirt, který jako jediný letos přehodil hranici 90 metrů, skončil třetí.

»Dnes se ukázalo, že jsou všichni kluci k poražení a že se dá přemýšlet o vysokém umístění v Dauhá,« řekl včera s vyhlídkou na MS Vadlejch na facebooku Top Athletics. »Těším se na to, až mi to opravdu sedne. Chci v tomhletom pokračovat,« dodal český oštěpař.

Vůbec se nedařilo německému triu a poprvé po třinácti měsících tak byl v závodě Diamantové ligy jiný než německý vítěz. Vedoucí muž seriálu Andreas Hofmann skončil čtvrtý, olympijský vítěz a mistr Evropy Thomas Röhler obsadil až sedmé místo.

Bez Colemana…

Ze stovky se na poslední chvíli odhlásil letos nejrychlejší Američan Christian Coleman a jeho absence využil Jamajčan Johan Blake. Časem 10,07 ve fotofiniši těsně porazil domácího Adama Gemiliho, čest amerického sprintu zachraňoval třetím místem Michael Rodgers.

Blakeova krajanka překážkářka Danielle Williamsová vyhrála letos už třetí díl seriálu v čase 12,46 a opět jasně porazila americkou světovou rekordmanku Kendru Harrisonovou, kterou zbrzdila kolize na jedné z překážek. Ještě hůř dopadla další americká překážkářka a olympijská vítězka Brianna McNealová, na niž zbylo jen šesté místo.

Dvoustovku vyhrála Shaunae Millerová-Uibová z Baham za 22,24. Olympijská vítězka ze čtvrtky se radovala na této trati stejně jako v Monaku a soupeřky jsou určitě rády, že na podzim v Dauhá obě disciplíny kombinovat nebude.

Perkovičová bez formy

Nejúspěšnější atletka historie Diamantové ligy a její šestinásobná vítězka, chorvatská diskařka Sandra Perkovičová, není v sezoně provázené zraněními stále v optimální formě. Znovu prohrála s oběma Kubánkami, letošní jedničkou Yaimé Pérezovou a mistryní světa z roku 2015 Deniou Caballerovou.