Politika hladu a chudoby

Ano, před necelými 30 lety bylo přerušeno budování socialismu prakticky ve všech zemích socialistického bloku a začalo období budování kapitalismu. Ti, co očekávali bohatství a slávu, věděli jak na to a byli zrovínka v centru hlavního dění, se toho vlastně dočkali. Stačilo zhasnout a lidem nalhat, že komunisté straší nezaměstnaností a opuštěním socialistické cesty, a potom naplno rozkrást, co se dalo.

[o]

Myslím, že to je velmi špatný základ budování jakýchkoli nových cest. Ale já to vidím ještě kritičtěji. Pořád se komunistům předhazuje, co všechno špatného udělali. A jaký je výsledek za 30 let kapitalismu, ptám se já?

Dovolím si jen opravdu namátkou konfrontovat tyto dva světy. Tak začnu u dětí. Co je to za zrůdnosti, když děti nemají na obědy ve škole a musí se na ně skládat společnost a stát se rozmyslí, jakou částkou velkoryse přispěje? Co je to za zločin, když jsou na malé děti uvaleny nesmyslné dluhy, a to ještě nemají vůbec žádnou právní odpovědnost. Takže se narodily chudé a chudé musí zůstat, nebo platit. A právní možnosti? Jsou prakticky nulové. Rodina, která nemá na své závazky a ani na obědy pro své děti, si nemůže opatřit právního zástupce. Kriminalizace chudoby a obchod s ní je základem kapitalismu, neboť společnost zásadním způsobem třídně rozděluje!

Máme plná ústa keců o rovnosti mužů a žen. Na druhé straně prostituci chceme tolerovat, či dokonce ji legalizovat zdaněním, a přitom víme, že je to především vykořisťování a nedůstojný prodej lidské bytosti. A také tyto ženy klidně necháme vystavovat podsvětí, drogám, násilí, citové otupělosti, ale i obecné degradaci ženy jako takové! Hlavně že vytváříme kvóty na ženy, když především v profesním oboru přece musí vítězit zásadně odbornost!

Jak můžeme mluvit o lidských právech, když se šmelí s lidskými orgány. Oficiálně i neoficiálně. Mluvíme o potřebě odborných profesí a místo, abychom si ochránili pracovní trh, najímáme levnou rekvalifikovanou pracovní sílu z Ukrajiny za hrozných podmínek a snižujeme tak naši reálnou mzdu našim českým pracujícím! Bijeme se v prsa jako vlastenci a demonstrujeme na pódiích s anglickými hesly a transparenty. Necháme si vnutit angličtinu do českého jazyka, jako by se nic nedělo. Mluvíme o obranyschopnosti své vlasti a místo armády máme partu placených žoldáků v rámci NATO.

Z toho plyne, že obecně bohatí nemusí dodržovat zákony, pokud se nenechají chytit, a chudí musí tvrdě platit často vlastní existencí třeba jen za to, že nejsou platebně schopní a zaměstnavatel jim prostě nezaplatil. Komunisté vědí, že je to o politické vůli. Nikdy jsem si nemyslel, a už vůbec ne za socialismu, že dnes budu psát o politice hladu a chudoby.

Roman BLAŠKO

22. 8. 2019  Roman BLAŠKO